Lobbing. Możliwość wpływu czy element korupcji?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 15:07
W jaki sposób, czasami w Sejmie stanowione jest prawo? Kto i dlaczego korzysta z usług firm zajmujących się profesjonalnie wspieraniem interesów konkretnych grup producentów? "Gra" - reportaż o tym czym jest dziś lobbing w Polsce.
Audio
  • "Gra" - reportaż Marka Czarkowskiego (Bez znieczulenia/Jedynka)
  • Dyskusja o lobbingu (Bez znieczulenia/Jedynka)
Lobbing. Możliwość wpływu czy element korupcji?
Foto: Glow Images/East News

Jednym z ostatnich przykładów lobbingu są działania koalicji polskich producentów, dystrybutorów i instalatorów próżniowych kolektorów słonecznych zabiegającej o zmianę decyzji władz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kilka firm produkujących panele słoneczne otrzymało dotacje unijne. Przy czym ich działalność wyglądała na delikatnie mówiąc podejrzaną. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Środowiska znalazły się pod ostrzałem mediów, ponieważ postanowiono zmienić zasady przyznawania dopłat do owych urządzeń. Dotychczas płacono - i to niemało, bo 45 procent wartości kolektora - od metra kwadratowego. Pojawił się pomysł, by płacić od jego "skuteczności". Czyli im bardziej wydajne urządzenie tym lepiej.

Problem w tym, iż chińskie kolektory najwyraźniej nie należą do najbardziej ekonomicznych. Ich dystrybutorzy i producenci powołali koalicję, która wynajęła firmę Ciszewski PR, a jej pracownik zaczął rozsyłać po redakcjach materiały, w których dowodzono, iż ewentualne decyzje Funduszu i Ministerstwa spowodują poważne straty. Ta sprawa to rzadki przypadek, gdy można krok po kroku opowiedzieć jak wygląda w Polsce działalność lobbingowa.

W audycji udział biorą: Witold Michałek - ekspert BCC do spraw legislacji i lobbingu, Łukasz Jachowicz  - ekspert do spraw komunikacji publicznej w Ciszewski PR oraz autor reportażu Marek Czarkowski.

Magazyn reporterów "Bez znieczulenia" prowadził Jerzy Zawartka.

(ag)

Czytaj także

Ministerstwo Gospodarki: energia słoneczna w każdym domu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 06:08
Ministerstwo Gospodarki chce, by od 1 stycznia 2015 roku wszystkie nowe i remontowane budynki miały kolektor słoneczny, wiatrak, pompę cieplną lub fotoogniwo - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorcy będą mieli swojego Rzecznika

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 07:40
Sejm zaczyna pracę w sprawie projektu ustawy o rzeczniku praw przedsiębiorcy. Miałby się on zajmować pomocą w indywidualnych sprawach, gdzie urzędnicy nadużywają swoich uprawnień względem przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking wolności gospodarczej. Polska zajęła 59. miejsce

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 16:01
7 na 10 punktów możliwych do zdobycia uzyskała Polska w najnowszym Światowym Indeksie Wolności Gospodarczej.
rozwiń zwiń