X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lobbing. Możliwość wpływu czy element korupcji?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 15:07
W jaki sposób, czasami w Sejmie stanowione jest prawo? Kto i dlaczego korzysta z usług firm zajmujących się profesjonalnie wspieraniem interesów konkretnych grup producentów? "Gra" - reportaż o tym czym jest dziś lobbing w Polsce.
Audio
  • "Gra" - reportaż Marka Czarkowskiego (Bez znieczulenia/Jedynka)
  • Dyskusja o lobbingu (Bez znieczulenia/Jedynka)
Lobbing. Możliwość wpływu czy element korupcji?
Foto: Glow Images/East News

Jednym z ostatnich przykładów lobbingu są działania koalicji polskich producentów, dystrybutorów i instalatorów próżniowych kolektorów słonecznych zabiegającej o zmianę decyzji władz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kilka firm produkujących panele słoneczne otrzymało dotacje unijne. Przy czym ich działalność wyglądała na delikatnie mówiąc podejrzaną. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Środowiska znalazły się pod ostrzałem mediów, ponieważ postanowiono zmienić zasady przyznawania dopłat do owych urządzeń. Dotychczas płacono - i to niemało, bo 45 procent wartości kolektora - od metra kwadratowego. Pojawił się pomysł, by płacić od jego "skuteczności". Czyli im bardziej wydajne urządzenie tym lepiej.

Problem w tym, iż chińskie kolektory najwyraźniej nie należą do najbardziej ekonomicznych. Ich dystrybutorzy i producenci powołali koalicję, która wynajęła firmę Ciszewski PR, a jej pracownik zaczął rozsyłać po redakcjach materiały, w których dowodzono, iż ewentualne decyzje Funduszu i Ministerstwa spowodują poważne straty. Ta sprawa to rzadki przypadek, gdy można krok po kroku opowiedzieć jak wygląda w Polsce działalność lobbingowa.

W audycji udział biorą: Witold Michałek - ekspert BCC do spraw legislacji i lobbingu, Łukasz Jachowicz  - ekspert do spraw komunikacji publicznej w Ciszewski PR oraz autor reportażu Marek Czarkowski.

Magazyn reporterów "Bez znieczulenia" prowadził Jerzy Zawartka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Gospodarki: energia słoneczna w każdym domu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 06:08
Ministerstwo Gospodarki chce, by od 1 stycznia 2015 roku wszystkie nowe i remontowane budynki miały kolektor słoneczny, wiatrak, pompę cieplną lub fotoogniwo - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorcy będą mieli swojego Rzecznika

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 07:40
Sejm zaczyna pracę w sprawie projektu ustawy o rzeczniku praw przedsiębiorcy. Miałby się on zajmować pomocą w indywidualnych sprawach, gdzie urzędnicy nadużywają swoich uprawnień względem przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking wolności gospodarczej. Polska zajęła 59. miejsce

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 16:01
7 na 10 punktów możliwych do zdobycia uzyskała Polska w najnowszym Światowym Indeksie Wolności Gospodarczej.
rozwiń zwiń