X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Edmund Niziurski nie żyje. Humorem dodawał swoim bohaterom człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:01
"Moi bohaterowie muszą być pełni. Mieć w sobie, prócz cech złych, mieć jednak coś ludzkiego" - mówił Edmund Niziurski w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Audio
  • Edmund Niziurski nie żyje (Aktualności/Jedynka)
  • Michał Montowski i Mariusz Syta o twórczości Edmunda Niziurskiego (Popołudnie z Jedynką)
Edmund Niziurski
Edmund NiziurskiFoto: PAP/Piotr Polak

Twórca słuchowisk radiowych, pisarz, dramaturg, autor m. in. "Księgi urwisów" i "Sposobu na Alcybiadesa" zmarł w wieku 88 lat.

"Gdyby z moich książek usunąć humor, to wiele rzeczy w nich byłoby po prostu nie do przyjęcia. Jeśli bohatera, który robi coś złego, nie pokazałbym później w innej sytuacji, gdy jest śmieszny i ma swoje słabostki, to byłby odrażający" - mówił w Polskim Radiu.

Utwory Edmunda Niziurskiego zostały przełożone na wiele języków, w tym chiński. Na podstawie kilku z nich nakręcono filmy i seriale telewizyjne, wśród nich cieszące się dużą popularnością "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa".

Edmund Niziurski urodził się 10 lipca 1925 roku w Kielcach. Uczył się w tamtejszym gimnazjum, jednak naukę przerwała wojna. Wraz z rodziną wyjechał na Węgry. Do Polski wrócił w 1940 roku. Po zakończeniu wojny studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Kształcił się również w zakresie dziennikarstwa w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał i pracował w Katowicach i Kielcach, a od 1952 roku - w Warszawie. Jako pisarz zadebiutował w 1944 roku w wydawanym przez Armię Krajową "Biuletynie Informacyjnym". Po wojnie współpracował z czasopismami: "Płomyk", "Świat Młodych", "Wieś" oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk. W 1951 roku Edmund Niziurski został członkiem Związku Literatów Polskich, a rok później członkiem ZAiKS. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2008 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Wasielewski: Niewidzialna ręka jest odtrutką na książkę o Pitcairn

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 21:45
- Po przeczytaniu Krall i Kereta wiem, na czym mi zależy. Już wiem, że mniej znaczy więcej i tak chciałbym, by wyglądały moje kolejne książki. By nie było w nich zbędnych słów - mówi pisarz Maciej Wasielewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilch o Niziurskim: do jego książek wracało się wielokrotnie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 12:00
- Był wybitnym pisarzem. Jego najbardziej znana praca "Sposób na Alcybiadesa”, która jest dla mnie wzorem powieści, wykracza wysoko ponad konwencję literatury młodzieżowej – powiedział pisarz Jerzy Pilch o zmarłym pisarzu książek dla młodzieży Edmundzie Niziurskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Varga o Niziurskim: udowadniał, że wspaniałe przygody mogą się dziać na PRL-owskim blokowisku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 12:37
- Powieści Edmunda Niziurskiego były dla mojego pokolenia absolutnie formujące. One były na tle PRL-owskiej szarzyzny wyjątkowe – powiedział pisarz Krzysztof Varga o zmarłym pisarzu książek dla młodzieży Edmundzie Niziurskim.
rozwiń zwiń