Andrzej Pilipiuk: życie pisze takie scenariusze, jakich nie wymyśliłbym przez sto lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 21:00
- Na posterunek w Wojsławicach przyjeżdża nowy policjant, a starzy wyjadacze Birski i Rowicki postanawiają go napuścić na Wędrowycza - wątek nowego opowiadania o swoim ulubionym bohaterze zdradził słuchaczom Jedynki Andrzej Pilipiuk. Pisarz opowiadał także o najnowszym zbiorze "Carska manierka".
Audio
  • Andrzej Pilipiuk o zbiorze "Carska manierka" i mierzeniu się z popularnością (Moje książki/Jedynka)
Andrzej Pilipiuk
Andrzej PilipiukFoto: PAP/Paweł Kula

Jakub Wędrowycz, skończony ochlapus, bimbrownik i egzorcysta, jest bohaterem już ponad stu opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Wśród czytelników cieszy się takim uwielbieniem, że od kilku lat organizują na cześć bohatera Dni Jakuba Wędrowycza, a nawet doprowadzili do powstania jego pomnika. - Piszę o nim od 1995 roku i coraz trudniej znaleźć dobre pomysły na nowe opowiadania. Choć jest jeszcze ciągle masa wątków i konstrukcji fabularnych, które dadzą się wykorzystać. Sam sie zastanawiam dlaczego do tej pory nie wpadłem na ten pomysł z policjantem - opowiadał pisarz w radiowej Jedynce.

Kultura w radiowej Jedynce >>

Jak zauważyła prowadząca audycję "Moje książki" Magda Mikołajczuk w tomie "Carska manierka" Pilipiuk także naśmiewa się z policji. Bohater większości z opowiadań Robert Storm rozmawia z policjantem, który znajduje się w poważnych tarapatach - w grupie przestępczej umieścił prowokatora, ale po jej złapaniu wszyscy "przestępcy" okazali się podstawieni. Pomysł na te przygody Andrzej Pilipiuk zaczerpnął z... informacji prasowych. - W Niemczech miejscowe służby rozbiły trzyosobową komórkę neonazistów, która składała się z samych prowokatorów. Życie pisze tak fantastyczne scenariusze, że bym sto lat myślał i nie wymyślił - powiedział.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Najnowszy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, który ukazał się pod patronatem radiowej Jedynki, to pasjonujące i pełne przygód historie, w których tajemnicza przeszłość miesza się z brutalną teraźniejszością. Pisarz przyznaje, że w twórczości czerpie zarówno wykształcenia w dziedzinie archeologii, jak i osobistych doświadczeń. - Damsko-męskie problemy Storma wzorowałem na moich własnych niezbyt udanych kontaktach. Miałem ten sam problem co on, dziewczyny nie chciały oglądać znaczków - powiedział.

O książkach czytaj i słuchaj więcej w serwisie KULTURA >>>>

Szukał jednak, aż znalazł taką, która chciała oglądać znaczki, czego winszujemy nie tylko pisarzowi, ale także wszystkim miłośnikom jego twórczości. Zapytany bowiem o inspiracje Pilipiuk przyznał: - Głównym źródłem pomysłów, poza notesem z moimi własnymi, jest żona, która przeglądając moje opowiadania na etapie redakcji czasem coś podpowie, zasugeruje, dorzuci coś od siebie.

Czy Andrzej Pilipiuk zamierza pisać dla dzieci? Z jakich powodów w "Carskiej manierce" naśmiewa się z... unijnych regulacji? I co ma wspólnego Kolumb z przekleństwami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00
(asz)

Czytaj także

Andrzej Bobkowski i jego twórczość. Wciąga i urzeka stylem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 14:59
- Podobnie jest malarstwem. Czasami nie wiemy, dlaczego się podoba. Jest po prostu ładne - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego o wystawie "Andrzej Bobkowski. Życie zapisane".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suka. Radykalna i zdecydowana kobieta, której przeszkadza uroda

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 05:57
Zupełnie różne, choć łączy je zdecydowany charakter i chęć zmiany świata, który jest wokół nich. W audycji "Moje książki" rozmawialiśmy o lekturach, których bohaterkami są kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doris Lessing - pisarka, która czytała ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 22:00
- Była daleka od wszelkiej hipokryzji, nazywała sprawy takimi, jakimi są i podkreślała, że dwie rzeczy się wykluczają: gdy mówimy dzieciom, że są wolne, a jednocześnie każemy im słuchać autorytetów - o twórczości noblistki mówili Dorota Koman i Tadeusz Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na wysokim niebie" - podróż ku nadziei

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 11:00
Ania jest wolnym ptakiem. Robi co chce, wychodzi gdzie i kiedy chce, a jej rodzice nawet nie zauważają jej nieobecności.
rozwiń zwiń