Grzegorz Wasowski: tata był perfekcjonistą i geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 20:51
- Jak coś robił to musiało być na poziomie - wspominał Grzegorz Wasowski w cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" swojego ojca kompozytora i reżysera, współtwórcę "Kabaretu Starszych Panów", Jerzego Wasowskiego.
Audio
  • Grzegorz Wasowski o zainteresowaniach swojego ojca (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Grzegorz Wasowski o piosenkach Jerzego Wasowskiego (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Grzegorz Wasowski o piosenkach Jerzego Wasowskiego dla Ireny Santor (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Grzegorz Wasowski o współpracy Jerzego Wasowskiego z Ireną Santor (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Grzegorz Wasowski o płycie "Wasowski odnaleziony" (Jedynka/Bez Tajemnic)
Grzegorz Wasowski (syn kompozytora Jerzego Wasowskiego) i Maria Wasowska (wdowa po Jerzym Wasowskim).
Grzegorz Wasowski (syn kompozytora Jerzego Wasowskiego) i Maria Wasowska (wdowa po Jerzym Wasowskim). Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Pierwszy odcinek "Kabaretu Starszych Panów" pt. "Wieczór I - Popołudnie Starszych Panów" pojawił się na antenie TVP 16 października 1958 roku. Natomiast premiera na antenie Polskiego Radia miała miejsce 31 grudnia 1958 roku.

Kabaret Starszych Panów: narodziny legendy >>>

Jerzy Wasowski mówił osobie, że jest rzemieślnikiem, a pisał piosenki na najwyższym światowym poziomie. Skomponował ich około 700. - To są bardzo profesjonale utwory. Też mam zasadę, że albo robię coś na 700 proc., albo w ogóle nie robię. Nie uznaję stanów pośrednich, żeby coś zrobić minimalnym nakładem. Po co? To nie ma sensu. Trzeba dać z siebie wszystko - powiedział Grzegorz Wasowski w rozmowie z Marią Szabłowską.

Grzegorz Wasowski o ojcu: najważniejsza była matematyka

Jerzy Wasowski bardzo starannie zapisywał też nuty. Nie lubił jednak, gdy nazywano go kompozytorem. - Twierdził, że jeżeli ktoś dwa razy dogonił tramwaj to nie oznacza, że jest sprinterem - wyjaśnił jego syn.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy Marii Szabłowskiej z Grzegorzem Wasowskim.

Wywiad Marii Szabłowskiej z Grzegorzem Wasowskim prezentujemy w cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Towarzyszą im przeboje autorstwa Jerzego Wasowskiego.

>>>Płyty z archiwalnymi nagraniami Kabaretu Starszych Panów można kupić na sklep.polskieradio.pl<<<

tj

Komentarze1
aby dodać komentarz
Weredyk2013-12-02 16:13 Zgłoś
TATA geniuszem byl. To prawda, ale Monika Olejnik?! Prosze Pana......

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów - bywało ostro

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 55 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów. Tak powstawała legenda

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:21
- Oni nie podchodzili do tego, jakby mieli swoje pięć minut. Robili to na najwyższym poziomie. Dzisiaj taka sytuacja już się nie zdarza - powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Wasowski, syn Jerzego Wasowskiego, który razem z Jeremim Przyborą stworzył Kabaret Starszych Panów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wasowski: fenomen Starszych Panów polegał na geniuszu obu twórców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 15:51
- W Kabarecie była wspaniała obsada, piosenki i teksty pisane dla konkretnych aktorów, a wszystko tak niesamowicie ze sobą zgrane. Później nie przypominam sobie tak wspaniałych maszynerii kabaretowych - mówił Grzegorz Wasowski w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: miałem swoje typy na płytę "Wasowski odnaleziony"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 11:00
- Myślałem nawet żeby zaśpiewali na niej Grzegorz Turnau i Michał Bajor. Też byłoby atrakcyjne - powiedział w kolejnym odcinku cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" Grzegorz Wasowski o kulisach powstawania płyty "Wasowski odnaleziony. Ktoś zbudził mnie".
rozwiń zwiń