X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Salafici. Nowy wróg Izraela

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 19:00
Wzrasta temperatura stosunków izraelsko-palestyńskich. W mieście Hebron dochodzi do masowych aresztowań podejrzanych o ekstremizm islamistów. Żołnierze izraelscy zastrzelili- zdaniem mieszkańców miasta bezpodstawnie - trzech młodych muzułmanów.
Audio
  • Hamed Kawasme, Palestyńczyk pracujący dla ONZ w Hebronie mówi, że Palestyńczycy są coraz bardzie sfrustrowani i może to doprowadzić do poważnych napięć w regionie.
Starcia w Hebronie
Starcia w HebronieFoto: PAP/EPA/ABED HASHLAMOUN

Hebron jest papierkiem lakmusowym konfliktu palestyńsko - izraelskiego. W tym mieście pojawiły się pierwsze żydowskie osady, dochodziło tam do pierwszych powstań przeciwko izraelitom. To, co dzieje się Hebronie zawsze odbija się szerokim echem.

Podobnie było po aresztowaniu ponad stu Palestyńczyków przez izraelską armię, czy zabiciu młodych mężczyzn oskarżanych o współpracę z ekstremistami islamskimi. Dżamal, mieszkaniec Hebronu nie ma wątpliwości, że zastrzeleni mężczyźni byli niewinni - Oni nie mieli zamiaru nikogo zabijać, to byli zwykli ludzie, a nie salafici - powiedział rozgoryczony.

Salafici to ugrupowanie, które zdaniem izraelskich mediów i władz zyskuje coraz większe poparcie wśród mieszkańców Autonomii Palestyńskiej. Jako ruch religijny nie organizują ataków. Jednak ich zradykalizowany odłam utrzymuje bliskie stosunki z Al-Kaidą, co spędza sen z powiek władzom w Jerozolimie. Według izraelskich służb, to niespotykane dotąd na terytorium autonomii ugrupowanie, zyskuje coraz większą popularność w regionie. Tym bardziej, że działające na terenie Autonomii organizacje Hamas i Fatah zdaniem Palestyńczyków nie radzą sobie z okupacją izraelską.

Ugrupowania ekstremistyczne mają szczególny posłuch w miastach takich jak Hebron. Żyjący w skaranej biedzie Palestyńczycy nie mogą się pogodzić z faktem, że ich izraelskim sąsiadom wiedzie się znacznie lepiej. Nie godzą się też na bezprawne rozbudowywanie izraelskiej osady w regionie. Na tym tle dochodzi do ciągłych konfliktów. - Osadnicy wybudowali domy na drodze, którą dzieci chodzą z wiosek do szkoły. I zaczęli atakować dzieci kamieniami. Przez cztery lata nasze dzieci musiały chodzić inną, znacznie dłuższą drogą - poiwedział Hafez, mieszkaniec wioski Tuani.

Elektryczność,
Elektryczność i dostęp do bieżącej wody to luksus o którym mogą pomarzyć Palestyńczycy z Hebronu (fot. PR/Wojciech Cegielski)

Hebron jest jednym z wielu miast Zachodniego Brzegu Jordanu, które historycznie - przynamniej w torii - powinno łączyć, a nie dzielić. Chociażby przez znajdujący się tam grób Abrahama, tak ważne miejsce kultu dla obu narodów. Niestety od ponad 100 lat dochodzi w tym regionie do konfliktów, które odżywają z nową siłą.

(pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abbas: porozumienie z Izraelem w ciągu 9 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 21:19
Mahmud Abbas zapewnił w czwartek, że celem Palestyny jest osiągnięcie ostatecznego porozumienia z Izrealem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planowali zamach na Izrael? Zatrzymano trzech palestyńskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:23
Trzech palestyńskich studentów zostało zatrzymanych w Hebronie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Mieli oni planować zamach na Izrael przy użyciu drona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael zbuduje 1,5 tys. nowych domów na terenach palestyńskich

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 16:14
Informacja ta została przekazana w kilka godzin po tym, jak na wolność wypuszczono 26 arabskich więźniów. Władze Autonomii Palestyńskiej są oburzone i podkreślają, że podważa to sens prowadzonych właśnie rozmów pokojowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radykałowie powiązani z Al-Kaidą są w Palestynie?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 18:13
Według izraelskich służb i mediów na terenach palestyńskich pojawili się salafici.
rozwiń zwiń