Miłosny portret Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 17:08
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Milczenie roślin" w adaptacji i reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.
Karolina Gorczyca w studiu Teatru Polskiego Radia
Karolina Gorczyca w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Halina Poświatowska w swojej poezji – jest miłością. Jej wiersze są hymnami miłości. Przez wszystkie tomiki, w jej twórczości poetyckiej – w ciszy, którą słychać w skupieniu – rośnie tajemniczy ogród. Milczenie roślin będzie pieśnią wewnętrznego serca, twórczego ja poetki, rozpisanego na głosy i dźwięki. Scenariusz w oparciu o tomiki wierszy: "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk", "Jeszcze jedno wspomnienie”, "Wiersze z lat 1963 – 1967".

Halina Poświatowska w Radiach Wolności >>>

Czy słowami można jeszcze cokolwiek powiedzieć? A jeśli tak, to jakimi słowami? Szukałam ich z trudem, każde oglądałam wiele razy, przymierzałam do nich moją miłość, mój ból. Pragnienie przymierzałam do słowa pragnienie i dla mojej największej miłości - dla życia, poszukiwałam najpiękniejszych określeń. Śmierć była zawsze blisko mnie, zbyt blisko abym nie przywykła do jej chłodnego, kojącego dotyku. Słyszę szum spienionej wody i czuję, jak w mojej piersi delikatnie uderza najczulszy z wszystkich odmierzających czas instrumentów - serce. Jest jeszcze słabe, ale bije dzielnie i z wielką cierpliwością przetacza ciepłą krew...
Halina Poświatowska

 

Na słuchowisko "Milczenie roślin" zapraszamy w niedzielę 8 grudnia o godz. 17.08.

Autor: Halina Poświatowska. Adaptatorka i reżyserka: Katarzyna Michałkiewicz. Realizator: Maciej Kubera. Autorka muzyki: Nikolet Burzyńska

Muzycy: Ilina Sawicka (harfa), Nikolet Burzyńska (skrzypce), Magdalena Łapińska (flet), Paweł Przezwański (gitara, mastering nagrań muzycznych), Marcin Kusek (wiolonczela), Staszek Plewniak (saksofony), Leszek Lorent (perkusja)

Obsada: Karolina Gorczyca, Anna Sandowicz, Maja Hirsch, Małgorzata Gałkowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk: życie pisze takie scenariusze, jakich nie wymyśliłbym przez sto lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 21:00
- Na posterunek w Wojsławicach przyjeżdża nowy policjant, a starzy wyjadacze Birski i Rowicki postanawiają go napuścić na Wędrowycza - wątek nowego opowiadania o swoim ulubionym bohaterze zdradził słuchaczom Jedynki Andrzej Pilipiuk. Pisarz opowiadał także o najnowszym zbiorze "Carska manierka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko: lepiej czuć, niż werbalizować

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 13:17
- W jazzie używamy mało słów. Jest coraz więcej rzeczy z wielu dziedzin, o których wiem, że lepiej ich nie werbalizować. Werbalizacja zmienia bowiem sens pewnych zjawisk - mówił Tomasz Stańko w jedynkowym "Spotkaniu z Mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazoburcza, skandaliczna, bluźniercza. Ta książka oburzyła islam

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 02:50
Powieść Nadżiba Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy" można czytać jak książkę przygodową, jednak największą jej wartością są alegorie. To właśnie przez nie jej autor miał problemy i wywołał wzburzenie w całym świecie arabskim.
rozwiń zwiń