Tajemnice alkowy słynnej pary artystów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 06:40
Zapomniane dotąd dzieło Zeldy Fitzgerald "Zatańcz ze mną ostatni walc" (ang. "Save Me the Waltz") jest uzupełnieniem słynnej powieści "Czuła jest noc" jej męża Francisa Scotta Fitzgeralda. W "Lekturach Jedynki" powieść w znakomitej interpretacji Katarzyny Herman.
Audio
Katarzyna Herman
Katarzyna HermanFoto: Wojciech Kusiński/PR

Francis, oburzony szczegółowym opisem ich prywatnego życia, bezskutecznie próbował ingerować w tekst żony. Burzliwe losy bohaterów, Davida i Alabamy, zdradzają intymne historie z życia słynnej amerykańskiej pary.

/

Książka Zeldy w wyjątkowy sposób ukazuje skomplikowane relacje dwojga artystów, rozdartych między karierą a rodziną.

Zelda i F. S. Fitzgerald - historia wzajemnego uzależnienia >>>

Bogactwo, przepych i sława zawsze były marzeniem Alabamy, prostej dziewczyny z konserwatywnego Południa. Kiedy poznaje początkującego malarza z wielkimi perspektywami, Davida Knighta, odnajduje w nim swojego rycerza (!), który wyrwie ją ze stagnacji i zapewni wymarzone życie w dostatku i splendorze. Oboje z wielkimi ambicjami wyruszają na podbój Europy. Rzucają się w tajemniczy świat artystycznej bohemy, bez pamięci oddając się przyjemnościom. Kluby jazzowe, francuskie galerie sztuki i rosyjski balet całkowicie pochłaniają ich czas.

Szalone życie i rosnąca sława Davida oddalają małżonków od siebie, spychając oboje na skraj zdrady... Alabama postanawia zostać tancerką i zatańczyć u Diagilewa.

Książka została wydana pod patronatem radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów powieści "Zatańcz ze mną ostatni walc". Czyta Katarzyna Herman.

(ag,pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Noce z Szeherezadą - bez cenzury na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:40
W "Lekturach Jedynki" opowieści "Tysiąc i jedna noc z Szeherezadą”, na podstawie najstarszej, niecenzurowanej wersji arabskiej z XV wieku, czyta Katarzyna Herman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Herman o dojrzałości i chilloucie z widownią

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 17:23
- Od razu po szkole teatralnej nie miałam okazji grać amantek. Nie byłam też amantką. Bardzo szybko zaczęłam grać kobiety dojrzałe - mówiła w radiowej Jedynce aktorka Katarzyna Herman.
rozwiń zwiń