Janusz Leon Wiśniewski i miłość w hotelu "Grand"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 13:43
Nową powieść autora "S@motność w sieci" i "Na fejsie z moim synem" czytał w "Lekturach Jedynki" Piotr Grabowski.
Audio
Janusz Leon Wiśniewski
Janusz Leon WiśniewskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

"Pewnego lipcowego deszczowego poranka, przed wschodem słońca, na plaży przed sopockim Grand Hotelem bezdomny mężczyzna znajduje śpiącą tam znaną warszawską dziennikarkę..."
Tak zaczyna się nowa powieść Wiśniewskiego. Obrosły historią i legendami sopocki Grand Hotel staje się miejscem wydarzeń szczególnych, a autor, jak Anioł Podpatrywacz, towarzyszy ludziom, którzy spędzają w tym hotelu jeden krótki letni weekend. Niezauważony wchodzi do ich pokoi, prześwietla ich biografie, zasypia i budzi się w ich łóżkach. Opowiada o ich snach, porażkach, tęsknotach, marzeniach i cierpieniach.

/

Hotel to często miejsce przemienienia. I o tym także jest ta książka. Dziennikarkę porzucił mężczyzna niepogodzony z jej sukcesem, dziadek niemieckiego pastora z sąsiedniego pokoju zabijał Polaków w pobliskim Stutthofie, nieutalentowany naukowiec z pokoju na trzecim piętrze najmuje autora do napisania habilitacji, rosyjski nowobogacki z apartamentu na drugim piętrze zakochuje się w ukraińskiej sprzątacze z hotelu. Atmosfera anonimowości hotelu pozwala bohaterom zrzucić swoje maski, a śledzący ich czytelnik na końcu dowie się prawdy, którą sam już dawno znał. Że wszystkim chodzi o miłość.

Rozmowa z autorem powieści >>>

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów najnowszej powieści Janusza Leona Wiśniewskiego pt. "Grand". Czyta Piotr Grabowski.

Radiowa Jedynka sprawuje patronat medialny nad powieścią.

(asz/ag)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura pisarz

Czytaj także

Ignacy Karpowicz nominowany do Nagrody NIKE za "ości" [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:00
- Książka pokazuje świat, w którym żyje czytelnik. Z opinii można wyciągnąć czy jest to jednak świat konserwatywny, czy miejski, miasteczkowy, czy wiejski. Kiedyś były "-izmy", teraz są "-ości" - opowiadał pisarz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cielecka z Głowacką na Manhattanie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 13:08
Córka wybitnego prozaika i dramaturga, Janusza Głowackiego, debiutuje zbiorem felietonów "Manhattan pod wodą". To barwna opowieść o życiu w Nowym Jorku, w którym podobno da się przetrwać za siedem dolarów dziennie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość, Rosja i szachy. Trzy miłości w debiucie Olgierda Świerzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 20:00
W "Zapachu miasta po burzy" miłość, rywalizacja i szachowe potyczki rozgrywają się na tle wielkich wydarzeń rosyjskiej historii. Olgierd Świerzewski przyznaje, że pisząc ją chciał, by czytelnicy mieli łączność z bohaterami i po przeczytaniu książki chcieli ich spotkać w życiu realnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulo Coehlo i jego "Zdrada" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 12:10
W "Lekturach Jedynki" nowa powieść Paulo Coelho "Zdrada" w interpretacji Katarzyny Dąbrowskiej.
rozwiń zwiń