Dziedziczki Soplicowa - historia kobiet z Czombrowa

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 06:00
W ciągu dwóch wieków swej historii modrzewiowy dwór w Czombrowie był świadkiem przemarszu wojsk napoleońskich, szlacheckich zajazdów, powstań i dwóch wojen światowych. Przypomniała je Joanna Puchalska w książce "Dziedziczki Soplicowa". W "Lekturach przed północą" jej fragmenty czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Audio
Książkę Dziedziczki Soplicowa czyta na antenie Jedynki Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Książkę "Dziedziczki Soplicowa" czyta na antenie Jedynki Teresa Budzisz-KrzyżanowskaFoto: Wojciech Kusiński PR S.A.

fot.
fot. Wydawnictwo Muza

Ocalone dawne dworskie archiwum oraz rekonstrukcja wydarzeń na podstawie rodzinnych archiwaliów pozwoliły odtworzyć życie codzienne w dworze szlacheckim na przestrzeni kilku stuleci. Historię majątku poznajemy poprzez losy trzech kobiet, które rządziły w czombrowskim dworze i miały swój udział w tym, że przetrwał on wiele trudnych chwil.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Dwór zapisał się także w historii literatury, bowiem jedna z bohaterek – Aniela Uzłowska była matką chrzestną Adama Mickiewicza, a zaprzyjaźnionym ekonomem był wówczas jego dziadek , częstym gościem musiał być więc wtedy sam przyszły Wieszcz.

Nie przez przypadek zatem w 1928 roku Ryszard Ordyński wybrał Czombrów, odbierany powszechnie jako pierwowzór Soplicowa, do kręcenia plenerowych scen "Pana Tadeusza”. W rolach statystów wystąpili nawet jego mieszkańcy, jak powiedział sam reżyser „wnukowie mickiewiczowskich bohaterów”. Autorką książki jest prawnuczka ostatnich właścicieli, a bohaterki to prapraprababka Benedykta z Haciskich Karpowiczowa, praprababka Aniela Uzłowska i prababka Maria z Popławskich Karpowiczowa.

Wybranych fragmentów książki słuchaliśmy w Jedynkowych "Lekturach przed północą" od 29 września do 17 października. Czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

mat.promocyjne, Wydawnictwo Muza, tj

Czytaj także

Jerzy Stuhr i światowa premiera nowych przygód Herkulesa Poirota

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 22:00
Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota nową powieść z udziałem słynnego detektywa napisała autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. "Inicjały zbrodni" Sophie Hannah czytał w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzena Trybała w świecie intryg i namiętności

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 11:25
Jej olśniewająca uroda była przyczyną wojny, a jej odwaga podbiła serce króla. "Oblubienica z Azincourt" Joanna Hickson to porywająca historia księżniczki wciągniętej w intrygi na dworze królewskim w XV-wiecznej Francji. W "Lekturach przed północą" książkę czytała Marzena Trybała.
rozwiń zwiń