Maria i Paul. Skandal namiętnej miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 09:51
Pasjonująca powieść Macieja Karpińskiego opowiada historię romansu Marii Skłodowskiej-Curie i Paula Langevina.
Audio
  • Maciej Karpiński "Maria i Paul. Miłość geniuszy", czyta Piotr Grabowski - odc. 1.
  • Maciej Karpiński "Maria i Paul. Miłość geniuszy", czyta Piotr Grabowski - odc. 2.
  • Maciej Karpiński "Maria i Paul. Miłość geniuszy", czyta Piotr Grabowski - odc. 3.
  • Maciej Karpiński "Maria i Paul. Miłość geniuszy", czyta Piotr Grabowski - odc. 4.
  • Maciej Karpiński "Maria i Paul. Miłość geniuszy", czyta Piotr Grabowski - odc. 5.
Piotr Grabowski. Aktor czyta powieść Macieja Karpińskiego Maria i Paul, która opisuje dramatyczny i mało znany epizod z życia sławnej uczonej - jej romans z Paulem Langevinem.
Piotr Grabowski. Aktor czyta powieść Macieja Karpińskiego "Maria i Paul", która opisuje dramatyczny i mało znany epizod z życia sławnej uczonej - jej romans z Paulem Langevinem. Foto: Magdalena Śniecińska/Wydawnictwo Marginesy

Ten romans miał miejsce oczywiście już po śmierci Piotra Curie, ale ponieważ Langevin był żonaty, miał dzieci, oburzył opinię publiczną.

 

''

 

Przeciw Marii, zwłaszcza przeciw niej, rozpętano prawdziwą nagonkę wyciągając działa ksenofobiczne i antysemickie. Postulowano nawet wyrzucenie jej z Francji. Niektórzy porównywali te sprawę do słynnej Afery Dreyfusa.
***

Fragmentów powieści "Maria i Paul. Miłość geniuszy", w interpretacji Piotra Grabowskiego, można było słuchać w "Lekturach Jedynki" od poniedziałku do piątku (do 18 maja włącznie) o godz. 10.35.

mat. prom. wyd. Marginesy/asz

Czytaj także

Skandalistka Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 07:56
"Maria Skłodowska-Curie i jej córki" to biografia słynnej polsko-francuskiej uczonej i jej dwóch córek, z których każda była na swój sposób wyjątkowa. W "Lekturach przed północą" fragmenty książki Shelley Emling czytała Joanna Szczepkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skłodowska-Curie i Paul Langevin. Związek, który wstrząsnął Francją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 12:11
- Monumentalnym skrzywieniem jest postrzeganie Marii Skłodowskiej-Curie jako osoby pozbawionej uczuć - mówił w Jedynce Maciej Karpiński o swojej książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczona, która nie bała się marzyć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 12:56
- Niemożliwością było, by w Warszawie po 123 latach niewoli i po I wojnie światowej powstał Instytut Radowy. A Skłodowska-Curie nie tylko marzyła, ale i doprowadziła to marzenie do kształtów rzeczywistych - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
rozwiń zwiń