Krzysztof Kolberger i "Listy z podróży do Ameryki"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 12:20
Barwny obraz Stanów Zjednoczonych XIX wieku, pisany ilustracyjnym wręcz językiem dającym wrażenie uczestnictwa w podróży, którą Henryk Sienkiewicz odbył po Ameryce, w latach 1876-1878.
Krzysztof Kolberger
Krzysztof KolbergerFoto: PAP/Szymon Pulcyn

W lutym 1876 roku Henryk Sienkiewicz wraz z Heleną Modrzejewską i grupą znajomych wybrał się w podróż do USA. W owym czasie nie było to czymś powszednim, o czym sam Sienkiewicz pisał na łamach prasy: "Człowiek, który wyjeżdża do Ameryki jest jeszcze u nas rzadkością. Wyobrażam sobie nawet, że po powrocie w powiecie łukowskim, z którym łączą mnie liczne stosunki, przynajmniej przez miesiąc będą mnie uważać za rodzaj powiatowego Ferdynanda Korteza".

Sienkiewicz przemierzył USA od wybrzeża wschodniego po Kalifornię, gdzie zatrzymał się na dłużej. Podczas tej ponad dwuletniej wyprawy, trwającej aż do grudnia 1878 roku, pisarz słał felietony do "Gazety Polskiej". Zyskały one sobie szerokie uznanie czytelników, a w roku 1880 ukazały się w formie książki.

***

Fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza, pochodzących z archiwum Polskiego Radia, prezentujemy w "Lekturach Jedynki". Zapraszamy do słuchania od wtorku (17.05) o godz. 10.37, czyta Krzysztof Kolberger.

mat.promocyjne, ab, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzyżacy

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:00
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza prezentujemy "Krzyżaków" w interpretacji Jana Kreczmara.
rozwiń zwiń