X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Kolberger i "Listy z podróży do Ameryki"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 12:20
Barwny obraz Stanów Zjednoczonych XIX wieku, pisany ilustracyjnym wręcz językiem dającym wrażenie uczestnictwa w podróży, którą Henryk Sienkiewicz odbył po Ameryce, w latach 1876-1878.
Krzysztof Kolberger
Krzysztof KolbergerFoto: PAP/Szymon Pulcyn

W lutym 1876 roku Henryk Sienkiewicz wraz z Heleną Modrzejewską i grupą znajomych wybrał się w podróż do USA. W owym czasie nie było to czymś powszednim, o czym sam Sienkiewicz pisał na łamach prasy: "Człowiek, który wyjeżdża do Ameryki jest jeszcze u nas rzadkością. Wyobrażam sobie nawet, że po powrocie w powiecie łukowskim, z którym łączą mnie liczne stosunki, przynajmniej przez miesiąc będą mnie uważać za rodzaj powiatowego Ferdynanda Korteza".

Sienkiewicz przemierzył USA od wybrzeża wschodniego po Kalifornię, gdzie zatrzymał się na dłużej. Podczas tej ponad dwuletniej wyprawy, trwającej aż do grudnia 1878 roku, pisarz słał felietony do "Gazety Polskiej". Zyskały one sobie szerokie uznanie czytelników, a w roku 1880 ukazały się w formie książki.

***

Fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza, pochodzących z archiwum Polskiego Radia, prezentujemy w "Lekturach Jedynki". Zapraszamy do słuchania od wtorku (17.05) o godz. 10.37, czyta Krzysztof Kolberger.

mat.promocyjne, ab, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzyżacy

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:00
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza prezentujemy "Krzyżaków" w interpretacji Jana Kreczmara.
rozwiń zwiń