"Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 12:52
Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa - tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego.
Audio
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 1
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 2
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 3
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 4
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 5
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 6
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 7
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 8
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 9
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 10
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 11
 • "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Czyta Andrzej Mastalerz. Odc. 12
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczypospolitej.


Okładka książki Okładka książki


O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie.

Po latach życia jako "córka morderczyni" osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię.

Cezary Łazarewicz, autor "Żeby nie było śladów", znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

Wybrane fragmenty powieści "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej" w interpretacji Andrzeja Mastalerza można było usłyszeć w dniach od 26 marca do 9 kwietnia od poniedziałku do czwartku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele o godz. 20.45.

ag

Czytaj także

"Litr ciekłego ołowiu"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 08:29
Nowy zbiór opowiadań, który wyszedł spod ręki jednego z najpoczytniejszych twórców rodzimej fantastyki Andrzeja Pilipiuka, czyta w Jedynce Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mastalerz: na egzaminie do szkoły teatralnej komisja wyrzuciła mnie z sali

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 17:42
Andrzej Mastalerz to wybitny aktor teatralny i filmowy. Słuchacze radiowej Jedynki często mogą go usłyszeć w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Tym razem Andrzej Mastalerz wystąpił w audycji "Twarzą w twarz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Jakubowski: "Witaj, Barabaszu!"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 13:37
Barabasz - słynny dziennikarz, jego żona Magda, autorka bajek i Jacek, dawny opozycjonista, przyjaciel Barbasza, który zjawia się niespodziewanie - to troje bohaterów, których losy poznajemy w premierowym słuchowisku Jarosława Jakubowskiego pt. "Witaj, Barabaszu!". 
rozwiń zwiń