W poszukiwaniu skutecznego leku na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 20:30
Przez świat przechodzi pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, na który do tej pory nie wynaleziono ani szczepionki, ani lekarstwa. Polscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, które może pomóc w walce z chorobą COVID-19, wywoływaną właśnie przez ten wirus. 
Audio
  • W poszukiwaniu skutecznego leku na COVID-19 (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PIRO4D/pixabay

Profesor Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego funkcjonowanie jest kluczowe dla przeżycie koronawirusa SARS-CoV-2. Enzym, który badał zespół prof. Drąga - proteaza SARS-CoV-2 Mpro - tnie białka, które znajdują się w tym wirusie. -  To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie - tłumaczył naukowiec.

Mniejsza śmiertelność, większa możliwość zarażenia 

Podobna epidemia SARS miała miejsce na przełomie lat 2002-2003.  Wtedy w ciągu kilku miesięcy odnotowano ponad 8 tysięcy zachorowań na całym świecie, a śmiertelność u chorych na SARS wynosiła prawie 10 procent. Prof. Marcin Drąg podkreślił, że w tamtych latach wirus SARS był bardziej śmiertelny niż ten z którym zmagamy się obecnie, ale mniej zaraźliwy. - Mamy trochę szczęścia i trochę nieszczęścia z tym obecnym wirusem. (...) Ten koronawirus, który jest bardzo zbliżony do poprzedniego jest zmutowany tak, że bardzo dobrze przenosi się miedzy ludźmi wobec tego zaraźliwość jest bardzo duża. Szczęściem jest to, że śmiertelność jest stosunkowo niewielka - mówił naukowiec.  

Ekspert na antenie Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że od kilku lat współpracuje z grupą profesora Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech, który - jak mówi-  miał duży wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS. Profesor opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora. - Opublikował tę pracę i uważa się, że badania, które były prowadzone wokół niej przyczyniły się również do tego, że tamta epidemia została wygaszona - ocenił prof. Drąg. 


laboratorium badania 1200.jpg
Polskie Radio Jedynka Komentarz poranka Walka z koronawirusem. Prof. Marcin Drąg: enzym jest bardzo dobrym celem w poszukiwaniu leków

Skuteczny lek na koronawirusa? 

Osiągnięcie polskich badaczy może przyczynić się nie tylko do powstania skutecznego leku na koronawirusa czy szczepionki, ale i na wytworzenie nowego, superszybkiego testu pozwalającego na zdiagnozowanie choroby. 

Wyniki dotychczasowych badań zespół udostępnił nieodpłatnie naukowcom z całego świata - nie patentując ich. W publikacji pojawiło się zdanie, że do kluczowego enzymu, który umożliwia wirusowi namnażanie się w komórkach został "dorobiony klucz". - Jeżeli mówimy o substratach fluorogenicznych do testów, to my otwieramy ten enzym, ale jesteśmy w stanie tą matrycę wykorzystać do tego, żeby zrobić inhibitor, czyli zamknąć działanie - informował gość audycji. - Zabijamy aktywność tego enzymu. O Inhibitorze mówimy kierunkowo już w poszukiwaniu kandydatów na leki - dodał. 

Największe nadzieje w leku na ebolę 

Ekspert zaznaczył, że największą nadzieję pokłada się w leku, który został wyprodukowany 4 lata temu i jest stosowany w leczeniu eboli. - Okazało się, że on ma działanie nie tylko na ebolę i jest ono wielokierunkowe. W chwili obecnej są przeprowadzane bardzo intensywne badania trzeciej fazy badań klinicznych prowadzone w Chinach z wykorzystaniem tego leku - mówił. - Jest to lek eksperymentalny, przez żadne państwo nie zaakceptowany - dodał prof. Drąg. 

***

Profesor Marcin Drąg jest laureatem najważniejszej nagrody naukowej w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 za opracowanie nowej platformy technologicznej umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów (substancji zwalniających działanie) enzymów proteolitycznych. To właśnie ta platforma umożliwia nie tylko monitorowanie enzymów zapewniających namnażanie się wirusa SARS-CoV-2, ale i służy do opracowania nowych terapii i metod diagnostycznych.

Polski badacz związany jest również z jedną najważniejszych placówek medycznych i naukowych na świecie -  Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w USA.  

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marcin Drąg (Politechnika Wrocławska)

Data emisji: 23.03.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag/ans


Czytaj także

"Ekstremalne niebezpieczeństwo". Pierwsze przypadki koronawirusa w Strefie Gazy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 10:45
Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem pojawiły się w Strefie Gazy. Dla mieszkańców palestyńskiej enklawy to bardzo zła wiadomość, bo istnieje obawa, że wirus może tam w krótkim czasie zabić wiele osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Czarnek: testów na koronawirusa jest robionych coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 13:18
- Minister Zdrowia jasno wskazał, że na ten moment można robić do 4 tys. testów dziennie. Tych testów jest robione dzisiaj tyle, ile powinno być zgodnie z zaleceniami WHO - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Przemysław Czarnek. Zdaniem Czesława Mroczka (PO) "testów w Polsce przeprowadzono zdecydowanie za mało".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięte sklepy, apel premiera do Brytyjczyków. Koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 22:00
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zaapelował do Brytyjczyków o pozostawanie w domach. Decyzją rządu zamknięto też wszystkie sklepy niesprzedające podstawowych towarów: żywności, środków higieny i lekarstw. Na bieżąco śledzimy wiadomości o rozwoju epidemii na świecie.
rozwiń zwiń