"Koń na wzgórzu" Eugeniusza Małaczewskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 11:30
Od 24 sierpnia - od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45 - zapraszamy do słuchania fragmentów "Konia na wzgórzu" Eugeniusza Małaczewskiego z tomu pod tym samym tytułem. Czyta Marcin Przybylski (nagranie archiwalne).
Marcin Przybylski
Marcin PrzybylskiFoto: PR

Eugeniusz Małaczewski (1897-1922) od 1915 roku był ochotnikiem w armii rosyjskiej. Od 1917 roku był oficerem I Korpusu Polskiego w Rosji, a od 1918 roku - III Korpusu. Po rozbrojeniu przez Austriaków skierował się na północ, do oddziałów polskich, ale po drodze aresztowali go bolszewicy. Skazany na śmierć uciekł z konwoju.

Od lipca 1918 roku służył w Archangielsku, w oddziałach Murmańczyków, a następnie przeszedł do Błękitnej Armii gen. Hallera. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, podczas której awansowany został do rangi porucznika. Po wojnie prowadził niewielki majątek na Ukrainie. Zmarł w zakopiańskim hospicjum na gruźlicę. 

Opowiadania i nowele zebrane w tomie "Koń na wzgórzu" stanowią plon wojennej wędrówki Małaczewskiego po Murmaniu i przeżyć pisarza związanych z wojną 1920 roku. Pomimo upływu czasu nie straciły nic z dawnego artyzmu i uroku. Wciąż mają moc oddziaływania na czytelnika, nadal wywołują uśmiech i poruszają duszę.


Zobacz więcej na temat: lektury jedynki