"Portret rodziny z czasów wielkości"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 06:10
Od 19 października do 2 listopada w "Lekturach Jedynki" można było słuchać fragmentów książki "Portret rodziny z czasów wielkości" Macieja Łubieńskiego. Czytał Marcin Przybylski.
Okładka książki Portret rodziny z czasów wielkości Macieja Łubieńskiego
Okładka książki "Portret rodziny z czasów wielkości" Macieja ŁubieńskiegoFoto: Wydawnictwo W.A.B.

"Portret rodziny z czasu wielkości" to opowieść o tym, jak skromna szlachta z kaliskiego wdrapała się na szczyt, i o tym, jak z niego spadła. Częściowo na własne życzenie, częściowo z wyroku Historii.

Bohaterami książki są wielkie postacie historyczne - biskupi Maciej i Stanisław Łubieński z epoki Wazów, Feliks Łubieński, minister sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego i jego żona Tekla z Bielińskich, wybitna dramatopisarka. Ale na kartach książki pojawiają się także postacie szerzej nieznane, jak pradziadek autora, ziemianin marzyciel Tadeusz Łubieński, czy siostra pradziadka, przełożona urszulanek, pierwsza polska zakonnica z doktoratem - Cecylia Łubieńska. Przez opowieść o Łubieńskich przewijają się żołnierze, politycy, milionerzy i bankruci.

"Łubieńscy. Portret rodziny z czasu wielkości" to ironiczne, choć czułe opowiadanie o dziejach Polski, o odkrywaniu rodzinnych tajemnic i odkurzaniu zapomnianych historii.

Wydawnictwo W.A.B.