Lektury na ferie w Jedynce. Wśród nich "Wyspa skarbów" i "Księga dżungli"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 12:35
Od 17 do 28 stycznia - od poniedziałku do piątku - w Programie 1 ok. godz. 10.35 przedstawiamy fragmenty powieści "Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona w reżyserii samego Jerzego Grotowskiego. Nagranie pochodzi z 1970 roku. Podczas ferii w Jedynce będzie można usłyszeć również "Przygody Sindbada Żeglarza" i "Księgę dżungli" w doborowej obsadzie. Zapraszamy!
Na czas ferii radiowa Jedynka przygotowała ciekawe lektury dla słuchaczy
Na czas ferii radiowa Jedynka przygotowała ciekawe lektury dla słuchaczyFoto: Dejan Dundjerski/shutterstock.com

Bohaterem "Wyspy skarbów" książki jest Jim Hawkins, chłopak, który pracuje w tawernie "Admiral Benbow". Traf sprawia, że bierze on udział w wyprawie poszukującej - na podstawie tajemniczej mapy - skarbu legendarnego kapitana piratów Flinta. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajdą się dawni towarzysze Flinta, którzy pragną odzyskać utracone łupy. W końcu okazuje się, że skarb tajemniczo zniknął... Jest jednak ktoś, kto wie, gdzie się podział.

Nagranie z roku 1970, wykonane przez rozgłośnię w Krakowie do cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym w Trójce". Reżyseria: Jerzy Grotowski. Grają: Jerzy Trela, Wojciech Ziętarski, Leszek Herdegen, Tadeusz Włudarski, Wiktor Sadecki, Jerzy Nowak.

Lektury na ferie w radiowej Jedynce:

  • od 31 stycznia do 11 lutego - "Przygody Sindbada Żeglarza" - Bolesław Leśmian

"Przygody Sindbada Żeglarza" to bajkowa poetycka opowieść należąca do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Jej autorem jest Bolesław Leśmian, jeden z najwybitniejszych pisarzy Młodej Polski. Jego opowieść jest oryginalną baśnią opartą na motywach znanej historii Wschodu o Sindbadzie Żeglarzu z "Księgi tysiąca i jednej nocy".

Mówi ona o przygodach osieroconego bogatego chłopca z Bagdadu mieszkającego w pałacu z wujkiem Tarabukiem, marnym poetą. Sindbad wyrusza w podróż po świecie za namową tajemniczego Diabła Morskiego, któremu wiatr przywiał wiersze Tarabuka. Morski diabeł proponuje chłopcu podróż w nieznane, dziwy i czary oraz miłość pięknej księżniczki. Trudno opisać, ile barwnych postaci i emocjonujących a pouczających zdarzeń czeka na Sindbada na morzach i egzotycznych lądach.

Nagranie pochodzi z 2005 roku. Reżyseria: Jan Warenycia. Grają: Wojciech Malajkat, Lech Ordon, Tomasz Zaliwski, Arkadiusz Bazak, Jerzy Kryszak.

  • od 14 do 25 lutego - "Księga dżungli" - Rudyard Kipling

"Księga dżungli" składa się z siedmiu rozdziałów. Trzy pierwsze (Bracia Mowgliego, Łowy węża Kaa i Tygrys, tygrys!) opowiadają o losach Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki. Został on odbity tygrysowi, Shere Khanowi, i przyjęty do wilczej gromady. Nauczył się języka zwierząt i praw dżungli. Opiekują się nim przybrani wilczy rodzice oraz pantera Bagheera, która już na początku złożyła za niego okup w postaci byka. Jego nauczycielem jest Baloo, niedźwiedź. Mowgli dorasta wśród przyjaciół, ale liczy się z tym, że kiedyś będzie musiał rozprawić się z kulawym tygrysem, który nie daruje mu, że został ocalony przez wilki.

Po latach tygrysiej "propagandy" młodsze wilki okazują Mowgliemu mniej sympatii, aż w końcu, gdy przyjazny mu wilk Akela przestaje być przywódcą stada, Mowgli zostaje zmuszony do odejścia do ludzkiej wsi. Po tym jednak, gdy udaje mu się zabić prześladowcę - tygrysa Shere Khana - zabobonni wieśniacy sprawiają, że Mowgli musi wrócić do dżungli.

Nagranie z roku 1980. Reżyseria: Zdzisław Dąbrowski. Grają: Iga Cembrzyńska, Mieczysław Hryniewicz, Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Henryk Machalica.

Czytaj także

"Ania z Zielonego Wzgórza" L.M. Montgomery w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 09:00
Od 20 grudnia br. do 30 stycznia 2022 roku - od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45 - zaprosiliśmy do słuchania fragmentów powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Czyta Irena Kwiatkowska (projekt "Radiobook", nagranie z 1969 roku).
rozwiń zwiń