"Emancypantki" Bolesława Prusa w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 06:00
Od poniedziałku do piątku - w Programie 1, ok. godz. 10.35, prezentujemy fragmenty słuchowiska "Emancypantki" Bolesława Prusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: New Africa/shutterstock.com

"Emancypantki" Bolesława Prusa to powieść społeczno-obyczajowa. Była drukowana w odcinkach, w latach 1890-1893, w piśmie "Kurier Codzienny", w formie książkowej została wydana w 1894 roku. Głównym tematem podejmowanym w utworze jest emancypacja kobiet w XIX wieku. Temat ten jest pretekstem do krytycznego nakreślenia stosunków społecznych tego okresu.

Akcja "Emancypantek" rozgrywa się na ziemiach polskich w II połowie XIX wieku. Główna bohaterka - panna Magdalena Brzeska jest altruistką, ale jednocześnie osobą naiwną i zagubioną. Otaczający bohaterkę świat obłudy i zakłamania przytłacza ją i doprowadza do załamania. Nie pomagają mądre rady profesora Dębickiego, którego ustami Prus przedstawia swoje własne opinie. 

***

W "Lekturach Jedynki" prezentujemy nagranie "Emancypantek" z Archiwum Polskiego Radia, z roku 1974, które powstało w ramach cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" Programu 3 Polskiego Radia.

Reżyseria: Zofia Rakowiecka

Realizacja: Stanisława Grotowska

Adaptacja: Jadwiga Skotnicka

Obsada: Andrzej Szczepkowski, Zofia Rysiówna, Ewa Wiśniewska, Wanda Łuczycka, Andrzej Seweryn, Jan Englert, Joanna Jędryka w roli Madzi Brzeskiej.

***

Produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży zajmuje się Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem, od 1992 roku, jest Janusz Kukuła. 

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. 

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.