Niezwykła książka i niezwykły eksperyment w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 07:00
Od poniedziałku do piątku w "Lekturach Jedynki" Daniel Passent i Jan Ordyński odtworzą swoją pracę nad książką "Passa". A na naszej stronie będzie można posłuchać więcej fragmentów rozmowy niż w radiu.
Audio
Daniel Passent (L) i Jan Ordyński (P)
Daniel Passent (L) i Jan Ordyński (P)Foto: Jan Ordyński

"Passa" to wywiad rzeka, jaki Jan Ordyński przeprowadził z Danielem Passentem, wybitnym polskim dziennikarzem i felietonistą przez wiele lat związanym z tygodnikiem "Polityka", ambasadorem w Chile. Fragmenty rozmów, które zaowocowały wydaniem książki, Daniel Passent i Jan Ordyński będą prezentowali w Jedynce.

Na stronie internetowej można wysłuchać pełnej wersji rozmów, które dla potrzeb antenowych zostały skrócone.

"Passa"
"Passa"

– Kiedy pięć lat temu urodził się mój wnuk, Kubuś, w klinice na placu Starynkiewicza, w gabinecie doktora Piotra Marianowskiego, rozpłakałem się ze szczęścia. Dostałem od życia wszystko. Pora na rachunek. W gazetach pełno jest ludzi, którzy wystawiają rachunki innym. Własnych nie regulują. Ja uważam, że czas się pakować. Od pewnego czasu Agnieszka Osiecka miała w swoim pokoju małe zielone pudełko, a w nim najważniejsze dokumenty: metrykę urodzenia, zaświadczenie z banku, akt własności mieszkania. Ta książka to moje zielone pudełko – mówi Daniel Passent.

Daniel Passent opowiada o swoim niezwykle bogatym życiu. Spacer zaczyna się od wstrząsającego opisu dzieciństwa: żydowskie dziecko przechowywane podczas wojny w "szafie" u polskiej rodziny. I paradoks: on uratowany, a jego rodzice zadenuncjonowani przez Polaków i zamordowani przez Niemców. Po wojnie zaczyna się w życiu Passenta dobra passa. Świetne wykształcenie, światowe życie, ciekawe spotkania, wielka miłość z Agnieszką Osiecką. O tym wszystkim opowiada z właściwą dla siebie swadą i autoironią. Książka jest pełna anegdot o ludziach, z którymi Passent pracował, przyjaźnił się, których spotykał. A było ich morze: od wielkich polityków, po pisarzy, artystów, sportowców. Jest też szczerym rozliczeniem życia: przyznaniem się do błędów, ale też obroną wyborów moralnych. W biografiach wydawanych w Polsce nie było jeszcze tak szczerego rozliczenia.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprezentował tych, którym się nie udało

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 18:17
Daniel Passent ("Polityka"): Andrzej Lepper zdobył popularność dzięki swojemu charakterowi i reformom Balcerowicza.
rozwiń zwiń