Ryszard Wolański "Bodo. Już taki jestem zimny drań"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 16:33
To książka o wielkiej karierze i jej dramatycznym, przedwczesnym końcu. Czyta Emilian Kamiński.
Audio
Emilian Kamiński
Emilian KamińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Eugeniusza Bodo znamy z piosenek "Umówiłem się z nią na dziewiątą" i "Już taki jestem zimny drań". Jego życie było niekończącym się pasmem artystycznych sukcesów. Aż do wojny, która dramatycznie zmieniła jego losy.
Bodo zmarł z wycieńczenia w sowieckim łagrze, o czym w Polsce bardzo długo się nie mówiło. W tej książce po raz pierwszy możemy poznać całą tragiczną prawdę o losach wielkiego artysty.
Jego ojciec był Szwajcarem, a matka polską szlachcianką. Naprawdę nazywał się Bohdan Eugenie Junod i urodził się w Genewie. Jego kariera rozpoczęła w 1921 roku od występów na scenie. W filmie zagrał w 1925 roku i od tamtej pory aż do wybuchu wojny z kinem się nie rozstawał.  U jego boku, na scenie i w filmie występowały piękne kobiety: Zula Pogorzelska, Jadwiga Smosarska, Elna Gistedt, Nora Ney...
Autor z niezwykłą starannością zgromadził materiały, dzięki którym poznajemy całą artystyczną drogę Bodo i jego scenicznych partnerów oraz partnerek (duży plus za notki o każdym z nich). Mamy więc przegląd przez całą historię międzywojennego kina, kabaretu, rewii. Unikalne wspomnienia ludzi, którzy znali Eugeniusza Bodo budują portret nietuzinkowego artysty, który braki wykształcenia nadrabiał pracą i wielkim talentem. Plakaty i fotosy filmowe, zdjęcia ze scen, na których występował Bodo, przedruki prasowe, okładki gazet, płyt, programów - to wszystko tworzy wyjątkowy klimat artystycznego świata przedwojennej Polski. I pokazuje, jak wielką, błyskotliwą karierę zrobił artysta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugeniusz Bodo zostanie upamiętniony

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 13:00
Jak dowiedziało się Polskie Radio, w Kotłasie na północy Rosji zostanie odsłonięty pomnik wybitnego polskiego aktora Eugeniusza Bodo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy XX-lecia międzywojennego za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 12:21
Na ekranie komputera będzie można zobaczyć miedzy innymi filmy z Polą Negri, Eugeniuszem Bodo, czy Adolfem Dymszą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Combrzyńska-Nogala "Wytwórnia wód gazowanych"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:29
Bohaterką Wytwórni Wód Gazowanych jest nestorka rodziny Eleonora Jarecka, de domo Pstrońska, którą czytelnik poznaje jako Babkę w chwili jej gwałtownej i tajemniczej śmierci. Wszystkie odcinki do odsłuchania na stronie radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 16:05
Środowy "Sezon na Dwójkę" poświęciliśmy nowościom literackim związanym z teatrem.
rozwiń zwiń