X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ryszard Wolański "Bodo. Już taki jestem zimny drań"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 16:33
To książka o wielkiej karierze i jej dramatycznym, przedwczesnym końcu. Czyta Emilian Kamiński.
Audio
Emilian Kamiński
Emilian KamińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Eugeniusza Bodo znamy z piosenek "Umówiłem się z nią na dziewiątą" i "Już taki jestem zimny drań". Jego życie było niekończącym się pasmem artystycznych sukcesów. Aż do wojny, która dramatycznie zmieniła jego losy.
Bodo zmarł z wycieńczenia w sowieckim łagrze, o czym w Polsce bardzo długo się nie mówiło. W tej książce po raz pierwszy możemy poznać całą tragiczną prawdę o losach wielkiego artysty.
Jego ojciec był Szwajcarem, a matka polską szlachcianką. Naprawdę nazywał się Bohdan Eugenie Junod i urodził się w Genewie. Jego kariera rozpoczęła w 1921 roku od występów na scenie. W filmie zagrał w 1925 roku i od tamtej pory aż do wybuchu wojny z kinem się nie rozstawał.  U jego boku, na scenie i w filmie występowały piękne kobiety: Zula Pogorzelska, Jadwiga Smosarska, Elna Gistedt, Nora Ney...
Autor z niezwykłą starannością zgromadził materiały, dzięki którym poznajemy całą artystyczną drogę Bodo i jego scenicznych partnerów oraz partnerek (duży plus za notki o każdym z nich). Mamy więc przegląd przez całą historię międzywojennego kina, kabaretu, rewii. Unikalne wspomnienia ludzi, którzy znali Eugeniusza Bodo budują portret nietuzinkowego artysty, który braki wykształcenia nadrabiał pracą i wielkim talentem. Plakaty i fotosy filmowe, zdjęcia ze scen, na których występował Bodo, przedruki prasowe, okładki gazet, płyt, programów - to wszystko tworzy wyjątkowy klimat artystycznego świata przedwojennej Polski. I pokazuje, jak wielką, błyskotliwą karierę zrobił artysta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugeniusz Bodo zostanie upamiętniony

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 13:00
Jak dowiedziało się Polskie Radio, w Kotłasie na północy Rosji zostanie odsłonięty pomnik wybitnego polskiego aktora Eugeniusza Bodo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy XX-lecia międzywojennego za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 12:21
Na ekranie komputera będzie można zobaczyć miedzy innymi filmy z Polą Negri, Eugeniuszem Bodo, czy Adolfem Dymszą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Combrzyńska-Nogala "Wytwórnia wód gazowanych"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:29
Bohaterką Wytwórni Wód Gazowanych jest nestorka rodziny Eleonora Jarecka, de domo Pstrońska, którą czytelnik poznaje jako Babkę w chwili jej gwałtownej i tajemniczej śmierci. Wszystkie odcinki do odsłuchania na stronie radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 16:05
Środowy "Sezon na Dwójkę" poświęciliśmy nowościom literackim związanym z teatrem.
rozwiń zwiń