Hanna Krall "Biała Maria"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 20:50
Zofia Kucówna czyta w radiowej Jedynce wybrane fragmenty książki.
Audio

- Hanna Krall otwiera się przed czytelnikiem, opowiada o sobie, o cudzie przetrwania i o historiach, które przydarzyły się innym. Jest w "Białej Marii" "czarniutka" dziewczynka o pięknych oczach, która chowa się w szafie i której nikt nie chce zaprowadzić do chrztu - cztamy w recenzji Michała Nogasia dla kultura.polskieradio.pl. Krall napisze o niej po latach: "Znałam tę małą dość dobrze". Zapewne napisze o sobie…

Są scenarzysta i reżyser, tworzący swój kolejny film w małym mieszkanku na warszawskich Stegnach. Historię, nie po raz pierwszy, dostarczy im pisarka. To Kieślowski i Piesiewicz piszą kolejną część "Dekalogu", w której Żydówka odwiedza kobietę, szanowaną profesor etyki, która niegdyś odmówiła jej schronienia. Jest ubek, który "czarniutkiej" nie chciał podać do chrztu, ale "przydał się na Ziemiach Zachodnich", wysiedlając Niemców, a autochtonów śledząc. Los nie był dla niego łaskawy, może to ta "wina niezarzucalna"?

/

Są też inne postaci, są przedmioty. Choćby "Biała Maria", podobno najpiękniejszy ze wszystkich serwisów Rosenthala, powstały z miłości. Hanna Krall utkała tę książkę ze scen, gestów, chwil. 

Jeżeli chcesz posłuchać reportażu "Głośniej", którego bohaterką jest Hanna Krall, kliknij TU.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cierpienie zamknięte w książce

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:00
- Mimo iż są przesiąknięte nieszczęściem, to przede wszystkim są to opowieści mądre - mówi Michał Nogaś o książce "Teraz się nie umiera" Ireny Krzywickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Nogaś o "Białej Marii" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 19:52
- To piękna i mądra książka. Napisana prawdziwie po mistrzowsku. Bez zbędnego słowa, prostymi zdaniami - pisze dziennikarz Trójki w recenzji dla kultura.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krall: Gdyby nie Kucówna, miałabym tremę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 16:27
Od 16 lipca na antenie radiowej Jedynki prezentowane będą fragmenty dwóch książek Hanny Krall: "Król kier znów na wylocie" i "Biała Maria". Obie pozycje, w interpretacji Zofii Kucówny, ukazały się na audiobooku.
rozwiń zwiń