21. Piknik Naukowy na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 20:20
W sobotę 3 czerwca na PGE Narodowym spotkali się pasjonaci nauki z Polski i zagranicy. 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbył się w tym roku pod hasłem "Ziemia". 
Audio
  • Monika Tarka i Robert Kilen odkrywają atrakcje 21. Pikniku Naukowego - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka))
  • Monika Tarka i Robert Kilen odkrywają atrakcje 21. Pikniku Naukowego - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka))
Ruch jest tematem tegorocznego Pikniku Naukowego
"Ruch" jest tematem tegorocznego Pikniku NaukowegoFoto: Łukasz Kowalski

Piknik Naukowy jest wydarzeniem unikatowym na skalę globalną. Jako największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, stał się rozpoznawalną, międzynarodową marką. Zarówno polskie jak i zagraniczne instytuty naukowe, uczelnie, koła studenckie oraz instytucje kultury spotykają się co roku, aby dzielić się wiedzą i entuzjazmem z uczestnikami Pikniku, a także prezentować szerokiej publiczności swoje najnowsze osiągnięcia. Od lat imprezę wspiera Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które sprawuje honorowy patronat nad 21. Piknikiem Naukowym.

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej brało udział 205 instytucji z kraju i zagranicy. W specjalnych stanowiskach można było zobaczyć ponad 1000 pokazów, które w widowiskowy sposób tłumaczyły zjawiska z zakresu wielu dziedzin nauki. Impreza gwarantowała mnóstwo atrakcji dla wszystkich – bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania.

Jedynka na Pikniku Naukowym

Audycji z Pikniku Naukowego można było słuchać na antenie Jedynki. Wstęp do tegorocznych atrakcji zrobiły "Sygnały dnia", w których można było wysłuchać dyrektora Centrum Nauki Kopernik Roberta Firmhofera oraz dziennikarki radiowej Jedynki Doroty Truszczak, Katarzyny Nowickiej z Centrum Nauki Kopernik i dyrektora Muzeum Ziemi PAN Cezarego Krawczyńskiego.

Z PGE Narodowego nadawana była audycja "Jedyne takie miejsce". Prowadzący Monika TarkaRobert Kilen zajrzeli m.in. w najbardziej tajemne zakamarki stadionu, a wśród ich gości byli Joanna Wojkowska-Weil z Fundacji PZU i Wiktor Naturski z Nadleśnictwa Ustroń.

Następnie, w "Damskiej torebce", Agata PuścikowskaMira Jankowska rozmawiały z: wiceprezesem Polskiego Radia Mariuszem Staniszewskim, dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem, prof. Łukaszem Turskim i Jakubem Oparą - prezesem zarządu spółki PL.2012+, operatora PGE Narodowego.

W namiocie Jedynki "radio od kuchni" prezentowali: Agnieszka Kunikowska, Monika Tarka, Robert Kilen i Roman Czejarek. Pojawili się popularni Matysiakowie z wyjątkowym piknikowym odcinkiem. Między godziną 15 a 17 prezentowały się wszystkie redakcje Programu Pierwszego.

Cały dzień można było słuchać specjalnie przygotowanego programu, a o 17.00 pojawiło się niezwykłe radiowe wydarzenie – słuchowisko "na żywo" przygotowywane przy wsparciu dyrektora Teatru Polskiego Radia – Janusza Kukuły z udziałem wszystkich chętnych, odwiedzających tegoroczny Piknik Naukowy.

O godzinie 18.10 zawędrowaliśmy do I Rzeczypospolitej. W "Świat Kresów" zabrał nas Krzysztof Renik

Ostatnią audycją nadawaną z PGE Narodowego było "Radio Dzieciom". 

Wielbiciele nauki, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, mogą zobaczyć relację z niego na stronie polskieradio.pl oraz pikniknaukowy.pl dzięki streamingowi realizowanemu przez ekipę Portalu Polskiego Radia.

***

mat.prasowe/gs/pg/zi

Czytaj także

Święto naukowych cudów. Piknik Naukowy już w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 00:05
- W czasie XXI. Pikniku Naukowego przemówią książki, bo piszą ludzie. Chcemy dać okazję do spotkania z prawdziwym naukowcem - mówi Anna Dławichowska, koordynatorka "Żywej Biblioteki".
rozwiń zwiń