40 lat Instytutu Kardiologii. Jak można walczyć z chorobami serca?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 13:15
Instytut Kardiologii przez 40 lat swojego istnienia wypracował pozycję lidera w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca i układu naczyniowo-sercowego. To placówka naukowa i szpitalna na najwyższym światowym poziomie, której działalność wpływa na całą kardiologię i kardiochirurgię w Polsce.
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji o kardiologii, transplantologii i dbaniu o swoje serce (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Nivens/shutterstock.com

Instytut jest szpitalem wysokospecjalistycznym o najwyższym stopniu referencyjności, a od 2017 roku należy do elitarnego grona instytucji naukowych wyróżnionych najwyższą kategorią A+. Spośród 218 instytucji ocenianych w grupie nauk o życiu, tylko 13 ośrodków otrzymało kategorię A+. Jest to osiągnięcie świadczące o tym, że Instytut Kardiologii znajduje się w elitarnym gronie instytucji naukowych w Polsce, wyróżniających się jakością prowadzonych badań naukowych i efektami ich realizacji. - Możemy zaoferować najnowocześniejsze metody leczenia, gdyż współpracujemy z najlepszymi placówkami z całego świata - powiedział dyrektor Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki.

Instytut jest szpitalem wysokospecjalistycznym o najwyższym stopniu referencyjności, a od 2017 roku należy do elitarnego grona instytucji naukowych wyróżnionych najwyższą kategorią A+. Spośród 218 instytucji ocenianych w grupie nauk o życiu, tylko 13 ośrodków otrzymało kategorię A+. Jest to osiągnięcie świadczące o tym, że Instytut Kardiologii znajduje się w elitarnym gronie instytucji naukowych w Polsce, wyróżniających się jakością prowadzonych badań naukowych i efektami ich realizacji. 

Pracownicy naukowi współpracują z najlepszymi ośrodkami na świecie, publikują wyniki badań w prestiżowych czasopismach i mają udział w opracowywaniu wytycznych najważniejszych światowych towarzystw naukowych. Działalność kliniczna Instytutu Kardiologii koncentruje się głównie na interwencyjnym leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej, diagnostyce i leczeniu niewydolności serca, wadach nabytych i wrodzonych serca, diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, leczeniu zaburzeń rytmu serca, leczeniu kardiochirurgicznym i transplantacji serca, diagnostyce obrazowej oraz rehabilitacji kardiologicznej. - Choroba wieńcowa jest najczęściej popularna u pacjentów. Jej objawem jest zawał sercowa. Jesteśmy w czołówce Europy, jeśli chodzi o dostępność leczenia zawału serca w kontekście udrożnienia tętnicy, która uległa zatkaniu przez skrzepilne - powiedział prof. Rafał Dąbrowski - kardiolog, internista. 

Obszary działalności Instytutu to: kardiologia interwencyjna, kardiochirurgia, transplantacje serca - ponad 500 przeszczepień. - Są wskazania i przeciwwskazania dotyczące transplantacji organów. Nam udało się je rozpoznać - powiedział prof. Mariusz Kuśmierczyk - kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii, prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów Polskich. W 2017 roku w Instytucie Kardiologii przeprowadzono pierwszą w tym ośrodku i drugą w Polsce transplantację serca i nerki u 38-letniego pacjenta z przewlekłą schyłkową niewydolnością obu tych narządów, a 30 sierpnia 2018 roku przeprowadzono pierwszą w Polsce jednoczesną transplantację serca i wątroby.

***

Tytuł audycji:

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Tomasz Hryniewiecki (dyrektor Instytutu Kardiologii ), prof. Mariusz Kuśmierczyk - kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii, prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów Polskich, prof. Rafał Dąbrowski (kardiolog, internista)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


Czytaj także

Prof. Tomasz Hryniewiecki: kształcimy lekarzy z całej Polski i robimy to z sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 10:24
Z okazji jubileuszu 40 lat Instytutu Kardiologii w Warszawie, prof. Tomasz Hryniewiecki w "Sygnałach dnia" opowiedział o tym, co należy robić, aby utrzymać rolę pioniera w Polsce w leczeniu chorób serca oraz jak należy zadbać o swój organ, aby w przyszłości uniknąć poważnych schorzeń. 
rozwiń zwiń