Tajemnica Arki Przymierza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 13:00
Etiopczycy twierdzą, że biblijna Arka Przymierza znajduje się w kaplicy przy kościele św. Marii z Syjonu w Aksum. Czy możemy im wierzyć?
Audio
Kościół św. Marii z Syjonu w Aksum
Kościół św. Marii z Syjonu w AksumFoto: źr. Wikipedia CC

Etiopia to jeden z najbardziej ubogich krajów świata, któremu można jednak pozazdrościć… bogactwa związanego z dziedzictwem przeszłości. Niewiele osób wie, że to na terenie tego kraju powstało prężne antyczne państwo Aksum, które utrzymywało kontakty handlowe nie tylko z Półwyspem Arabskim, ale także z Indiami i rzymskim Imperium.

To w stolicy Etiopii 1700 lat temu wzniesiono najwyższy obelisk świata – mierzący 24 metry wysokości kolos waży niemal 200 ton. To tu także w kościele w Aksum ma znajdować się – według tradycji Kościoła etiopskiego – Arka Przymierza.

Arka jest jednym z najważniejszych elementów tradycji chrześcijańskiej oraz judaistycznej i jednocześnie jedną z najbardziej fascynujących niewyjaśnionych zagadek ludzkości (zaraz po świętym Graalu). Wiele osób próbowało ją odnaleźć, ale jeszcze nikomu to się nie udało – nie wiadomo więc, czy tak naprawdę istnieje, mimo że wiele dokumentów o niej mówi.

– Istnieją dwie wersje legendy o Arce Przymierza – mówi Michał Neska, archeolog, były pracownik Ambasady RP w Addis Abebie. Pierwsza zapisana w Świętej Księdze, zwanej Kebra Nagast (Chwała królów Abisynii). Księga mówi, że królowa Saby podczas pobytu w Jerozolimie poczęła syna, którego ojcem był Salomon. W Aksum urodziła go i nazwała imieniem Menelik. Kiedy Menelik osiągnął wiek około 20 lat, pojechał na dwór ojca do Jerozolimy, gdzie przebywał rok. Przy pomocy jednego z kapłanów ukradł przechowywaną w Świątyni Arkę i wrócił z nią do Aksum. – Ta wersja wydaje się mało prawdopodobna, ponieważ królowa Saby prawie na pewno nie pochodziła z Etiopii, a z terenów obecnego Jemenu. Druga sprzeczność jest taka, iż Aksum nie istniało w czasach Menelika. Ślady miasta pojawiają się dopiero w III w. p.n.e., czyli około 700 lat po jego śmierci - mówił gość Jedynki.

Arka mogła być także przywieziona z Jerozolimy przez kapłanów, bojących się skutków reakcji złotej skrzyni na postawiony za króla Manassesa posąg bożka. Jeden z kościołów w Aksum, św. Marii z Syjonu, podobno ma w swoim posiadaniu pewną skrzynię. Kościoła strzeże strażnik i nikogo nie wpuszcza, nawet władcy Etiopii ani głowy Kościoła etiopskiego. Urząd strażnika przypada wybranym i jest niechętnie przyjmowany. – Sprawa jest więc beznadziejna, jesli chodzi o rozwiązanie tej zagadki, bo musimy wierzyc na słowo, że Arka jest w Aksum – mówi Michał Neska.

Opis biblijnej Arki Przymierza
10 I uczynią arkę z drzewa akacjowego; jej długość będzie wynosiła dwa i pół łokcia; jej wysokość półtora łokcia i jej szerokość półtora łokcia.
11 I pokryjesz ją szczerym złotem wewnątrz i zewnątrz, i uczynisz na niej dokoła złote wieńce.
12 Odlejesz do niej cztery pierścienie ze złota i przymocujesz je do czterech jej krawędzi: dwa pierścienie do jednego jej boku i dwa do drugiego jej boku.
13 Rozkażesz zrobić drążki z drzewa akacjowego i pokryjesz je złotem.
14 I włożysz drążki te do pierścieni po obu bokach arki celem przenoszenia jej.
15 Drążki pozostaną w pierścieniach arki i nie będą z nich wyjmowane.
16 I włożysz do arki Świadectwo, które dam tobie.
17 I uczynisz przebłagalnię ze szczerego złota: długość jej wynosić będzie dwa i pół łokcia, szerokość zaś półtora łokcia;
18 dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni.
19 Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych.
20 Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu.I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów.
21 Umieścisz przebłagalnię na wierzchu arki, w arce zaś złożysz Świadectwo, które dam tobie.
22 Tam będę się spotykał z tobą i sponad przebłagalni i spośród cherubów, które są ponad Arką Świadectwa, będę z tobą rozmawiał o wszystkich nakazach, które dam za twoim pośrednictwem Izraelitom.
(Wj 25, 10-22) wersja Biblii Tysiąclecia

Według tradycji w Arce Przymierza znajdują się dwie kamienne tablice z Dekalogiem. Gdyby więc została odnaleziona, człowiek miałby w ręku dowód zawarcia porozumienia między Bogiem a ludzkością – byłoby to najbardziej niewiarygodne odkrycie od zarania dziejów! Sama skrzynia nazywana Arką Przymierza jest natomiast opisana jako drewniane pudło obite metalem szlachetnym (najczęściej mówi się o złocie), bardzo ciężkie i jednocześnie drogocenne.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W tym kraju jesteśmy młodsi

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2011 07:00
W Etiopii mamy w tej chwili 2004 rok, bo tam czas jest liczony inaczej. Inaczej są też liczone godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etiopia pokaże, czy rzeczywiście ma Arkę

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 19:00
W etiopskiej świątyni, gdzie rzekomo ma być przechowywana Arka Przymierza, przecieka dach. Naprawa może zmusić Etiopię do odsłonięcia swojego największego sekretu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Kazimierz Michałowski i jego archeologia

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 15:16
- Zawsze trzeba było mieć czapkę, na wykopaliskach profesor był trochę jak surowy ojciec i troskliwa matka - wspomina dawny uczeń profesora, wybitny egiptolog prof. Karol Myśliwiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oni nie mieli próchnicy. Warto wiedzieć, dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 15:33
Człowieka pierwotnego nie trapiły powszechnie problemy z uzębieniem, z którymi walczy człowiek współczesny.
rozwiń zwiń