Polacy łowcami planet

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 08:00
20 lat temu rozpoczął się jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich projektów astronomicznych, tzw. Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego - OGLE.
Audio
Teleskop Keplera
Teleskop KepleraFoto: NASA

Jest on prowadzony przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego za pomocą naszego teleskopu w Las Campanas w Chile. 

Dotychczas zaobserwowano m.in. kilka tysięcy przypadków pojaśnienia gwiazd przez przechodzące przed nimi niewidoczne obiekty należące do ciemnej materii. Odkryto setki gwiazd przyćmiewanych okresowo, zaś w kilku przypadkach potwierdzono, że przyćmiewające obiekty są planetami.

OGLE zdobył sobie uznanie na świecie, a pracujący w nim polscy astronomowie nie bez powodu nazywani są łowcami planet. Współpracownikiem projektu i jednym z pomysłodawców był nieżyjący polski astronom i astrofizyk prof. Bohdan Paczyński z Princeton University, wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. W latach 80. zaproponował metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego - poszukiwania słabo świecących (lub nieświecących wcale) obiektów. 

Badacze z OGLE współpracują  także z różnymi międzynarodowymi grupami astronomów. Uczestniczą np. w projekcie ARAUKARIA kierowanym przez prof. Grzegorza Pietrzyńskiego.

Projekt przyniósł właśnie odkrycie nowego mechanizmu powstawania gwiazd pulsujących, a wiadomość o tym zamieszczona została w ostatnim numerze prestiżowego pisma "Nature".

Gośćmi audycji są znani i cenieni na świecie polscy naukowcy: prof. Andrzej Udalski - kierownik projektu i prof. Igor Soszyński, obaj z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

(ag)

Więcej audycji o kosmosie posłuchaj na Moje Polskie Radio

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film zamiast popcornu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 09:00
Nie trzeba jeść prażonej kukurydzy i wypijać do tego hektolitrów napojów, aby miło spędzić czas w kinie. Ruszył ogólnopolski projekt "Era młode horyzonty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikt nie broni interesu doktoranta

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 09:20
Średnia wieku polskich naukowców jest bardzo duża – mówi Sławomir Broniarz, szef ZNP. Dodaje, że bez inwestycji w młodych nie będzie skoku jakościowego w polskiej nauce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma podręczników do nauki historii i społeczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 09:08
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, w zakładce "nowe podręczniki", nie ma żadnej pozycji do nauczania przedmiotu historia i społeczeństwo.
rozwiń zwiń