X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Naukowcy ostrzegają: na Słońcu cisza przed burzą

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 11:35
Wyprowadzający nas w pole GPS, zrywane połączenia telefoniczne, utrudnione odbieranie sygnału radiowego, czy paraliż transportu lotniczego - to wszystko może być sprawką złej pogody w kosmosie.
Audio
  • Prof. Irena Stanisławska tłumaczy mechanizm wybuchów na Słońcu i związanych z tym zagrożeń (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Wybuch na Słońcu
Wybuch na SłońcuFoto: NASA.

7 marca 2013 roku zaobserwowano na Słońcu kolejny duży rozbłysk. Od tej chwili trwa tzw. czas względnego spokoju określany przez naukowców ciszą przed burzą. W celu monitorowania tego, co dzieje się w kosmosie, z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej odbyło się na początku kwietnia międzynarodowe forum naukowe.
Jednym z uczestników spotkania było polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dlaczego stałe monitorowanie sytuacji pogodowej w kosmosie i stanu aktywności Słońca jest tak ważne?
- Słońce, wybuchając, wyrzuca właściwie wszystko. Jest to promieniowanie w bardzo wielu zakresach. Jeżeli ono dojdzie do ziemi, powoduje spore zaburzenia, na przykład w warstwie zabezpieczającej nas przed szkodliwym promieniowaniem -  tłumaczy prof. Irena Stanisławska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Narażone na uszkodzenia mogą być np. linie energetyczne. - W czasie takich zjawisk lepiej nie zaczynać ich napraw, bo mogą być kłopoty z transformatorami. Lepiej tez nie robić wtedy badań geologicznych, bo będą niedokładne. Możliwe są zaburzenia w radiokomunikacji, mogą być nawet kłopoty z oglądaniem telewizji. Narażone są wszystkie dziedziny, w których wykorzystujemy satelity. Spada też dokładność GPS - mówiła prof. Irena Stanisławska.
Szczególnie narażone na zaburzenia są obszary podbiegunowe. - Wszystkie loty międzykontynentalne tamtędy przechodzą, więc załogi muszą o tym pamiętać. Przy jednym przelocie nie ma zagrożenia, ale częste przebywanie na pokładzie samolotu w tym obszarze i tak wysoko może już być niebezpieczne - tłumaczyła ekspertka.

Czy takim problemom można zapobiegać i jak prognozuje się kosmiczną pogodę? O tym wszystkim można usłyszeć w nagraniu audycji. "Naukowy zawrót głowy” prowadził Artur Wolski.

(ei)

Zobacz więcej na temat: pogoda słońce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie ma bezpiecznej dawki solarium!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 13:52
- Czerniaka stosunkowo łatwo jest wykryć, ale niestety, łatwo też na niego zachorować, z powodu częstego korzystania ze słońca czy, co gorsza, z solarium – ostrzegał w Jedynce profesor Piotr Rutkowski – z Centrum Onkologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2013 roku nasilają się wybuchy na Słońcu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 12:15
Jeszcze sto lat temu wybuchy na Słońcu nie miały dla nas znaczenia. Odkąd cieszymy się elektrycznością, musimy bacznie przyglądać się też tym erupcjom.
rozwiń zwiń