X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paszporty "Polityki" przyznane. Zobacz, kto je dostał

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 21:50
Dawid Ogrodnik, Ziemowit Szczerek, Marcin Masecki, Apollon Musagete Quartett, Aneta Grzeszykowska, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin oraz Tomasz Stańko to laureaci Paszportów "Polityki". Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W radiowej Jedynce relacja z uroczystości i rozmowy z laureatami.
Audio
  • Zdzisław Pietrasik uzasadnia przyznanie Paszportu "Polityki" Dawidowi Ogrodnikowi (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Justyna Sobolewska o książce Ziemowita Szczereka "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Muzycy Apollon Musagete Quartett o sobie swojej twórczości (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Rozmowa z Jolantą Janiczak i Wiktorem Rubinem o tym, jak życie prywatne przeplata się z zawodowym (Kultura w radiowej Jedynce)
Dawid Ogrodnik odbiera Paszport Polityki
Dawid Ogrodnik odbiera Paszport "Polityki"Foto: PAP/Leszek Szymański

Nagrody przyznawane są młodym twórcom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury.
W kategorii film Paszportem "Polityki" uhonorowano aktora Dawida Ogrodnika za rolę chorego na porażenie mózgowe w filmie "Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy, komplementowanego także za rolę w "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida. Według publicysty tygodnika "Polityka" Zdzisława Pietrasika Dawid Ogrodnik zagrał na miarę Oscara. Jego zdaniem, gdyby podobnie zagrał aktor amerykański, to Oscara miałby w kieszeni. - Bardzo żałuję, że film "Chce się żyć" nie został zgłoszony, jako kandydat do Oscara - mówił krytyk w radiowej Jedynce.

Ziemowit Szczerek, autor książki o Ukrainie "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", zwyciężył w kategorii literatura. Paszport otrzymał "za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna". Na dłuższe spotkanie z autorem Magda Mikołajczuk zaprasza w środę 15 stycznia w magazynie "Moje książki".

Ziemowit
Ziemowit Szczerek odbiera Paszport "Polityki"

- To bardzo przewrotna książka - ocenia w radiowej Jedynce publicystka tygodnika "Polityka" Justyna Sobolewska. Według niej, wciąga przyjemną narracją alkoholowo-narkotykową. Nawiązuje do gatunku gonzo, czyli "wóda, panienki i narkotyki".

 

W kategorii muzyka poważna uhonorowano Apollon Musagete Quartett. Paszport przypadł tej grupie "za wybitną płytę +Multitude+, na której obok utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego zespół ukazał własne zdolności kompozytorskie". - Spotkaliśmy się w Wiedniu w 2006 roku - wspominają muzycy w radiowej Jedynce. Po pierwszej próbie uznali, że pasują do siebie i postanowili stworzyć zespół.

Nagrodę w kategorii teatr odebrali dramatopisarka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin. Wśród spektakli tego teatralnego duetu jest m.in. spektakl "Caryca Katarzyna", który wystawił Teatr Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin są parą na scenie i w życiu. - To się bardzo dobrze przenika, relacje prywatne i scena - zwierza się w radiowej Jedynce Janiczak. A Wiktor Rubin przyznaje, że czasem bywa irytujące, kiedy o 5 nad ranem Jolka go budzi z jakimś pomysłem. - Aczkolwek czasami są to trafione pomysły - mówi. Twórcy nie są związani z jednym teatrem, tylko są parą "wagabundów" podróżujących po Polsce.

Paszport
Paszport "Polityki" w kategorii teatr odebrali dramatopisarka Jolanta Janiczak (L) i reżyser teatralny Wiktor Rubin (2P)

Paszport "Polityki" w kategorii muzyka popularna otrzymał pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki. Masecki stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej - big-bandu skupiającego muzyków młodej generacji warszawskiego jazzu i okolic.
Laureatem w kategorii sztuki wizualne została Aneta Grzeszykowska "za oryginalne, głębokie i poruszające podejście do egzystencjalnych problemów śmierci, przemijania, kobiecości i pożądania, zaprezentowane na wystawie +Śmierć i dziewczyna+ w Narodowej Galerii Sztuki +Zachęta+".
Tomasz Stańko otrzymał nagrodę specjalną "Polityki", czyli tytuł Kreatora Kultury. "Za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności.
Paszporty "Polityki", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy.

 

Audycję przygotowała Magda Mikołajczuk.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak