Golgota, która powstała pędzlem i piórem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 22:24
15 lat temu w szpitalu kardiologicznym spotkało się dwóch artystów - malarz Jerzy Duda-Gracz i poeta Ernest Bryll. Efektem spotkania było powstanie niezwykłego projektu
Audio
  • Małgorzata i Ernest Bryllowie o Golgocie Jasnogórskiej cz.1 (Wieczór z Jedynką)
  • Małgorzata i Ernest Bryllowie o Golgocie Jasnogórskiej cz.2 (Wieczór z Jedynką)
  • Małgorzata i Ernest Bryllowie o Golgocie Jasnogórskiej cz.3 (Wieczór z Jedynką)
  • Małgorzata i Ernest Bryllowie o Golgocie Jasnogórskiej cz. 4 (Wieczór z Jedynką)
  • Małgorzata i Ernest Bryllowie o Golgocie Jasnogórskiej cz. 5 (Wieczór z Jedynką)
  • Małgorzata i Ernest Bryllowie o Golgocie Jasnogórskiej cz. 6 (Wieczór z Jedynką)
  • Małgorzata i Ernest Bryllowie o Golgocie Jasnogórskiej cz. 7 (Wieczór z Jedynką)
  • Małgorzata i Ernest Bryllowie o Golgocie Jasnogórskiej cz. 8 (Wieczór z Jedynką)
Golgota Jasnogórska - dzieło wybitnego polskiego malarza współczesnego Jerzego Dudy - Gracza.Golgotę tworzy cykl 18 dużych obrazów tablicowych, przedstawiających14 stacji Drogi Krzyżowej.
"Golgota Jasnogórska" - dzieło wybitnego polskiego malarza współczesnego Jerzego Dudy - Gracza."Golgotę" tworzy cykl 18 dużych obrazów tablicowych, przedstawiających14 stacji Drogi Krzyżowej.Foto: PAP/Jan Kukluński

Niecodzienna sytuacja sprawiła, że malarz zaproponował poecie napisanie wierszy do cyklu obrazów na Drodze Krzyżowej, namalowanych dla klasztoru na Jasnej Górze. Tak rozpoczęła się rozmowa o Golgocie Jasnogórskiej.
Ernest Bryll prostuje, że to piękna legenda, ale rzeczywistość była trochę inna. Artyści poznali się, bo leżeli na tym samym łóżku w szpitalu i na tej samej sali, którą opiekował się ten sam doktor. Obaj mieli też po cztery bypassy. Poeta zapewnia, że pisał wiersze, ale nie do obrazów, które oczywiście widział. - Z moich wierszy zrobiłem swego tekst, który wypełniał ramy projektu - mówi Bryll.
Państwo Bryll wyznają, że Wielki Piątek to dla nich jedyny taki dzień w roku. Ale dla nich Wielkanoc zaczyna się w Wielki Czwartek, kończy się zaś procesją rezurekcyjną w Wielkanocną Niedzielę.
Ernest Bryll wyjaśnia, co go natchnęło do pisania wierszy do poszczególnych stacji. Goście radiowej Jedynki snują rozważania o obecnych czasach i zmieniającym się świecie, a przede wszystkim o chrześcijańskich postawach ludzi.

***

Tytuł audycji: Wieczór z radiową Jedynką

Prowadzili: Agnieszka Trzeciakiewicz, Wiesław Molak

Goście: Małgorzata Bryll (tłumaczka, eseistka), Ernest Bryll (poeta)

Data emisji: 3.04.2015

Godz. emisji: 20.20

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ulicami Jerozolimy przeszła tradycyjna Droga Krzyżowa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 13:08
Setki osób przeszły w Drodze Krzyżowej ulicami Starego Miasta w Jerozolimie. Organizowana w Wielki Piątek przez franciszkanów procesja co roku przyciąga tłumy pielgrzymów i turystów z całego świata. Wierni idą tą samą drogą, którą Chrystus szedł na ukrzyżowanie, a na czele pochodu niosą olbrzymi krzyż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Piątek przypomina o męce Pana Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 18:44
Dlaczego chrześcijanie na całym świecie biorą udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i misteriach Męki Pańskiej odprawianych w Wielki Piątek- zastanawiali się nad tym goście "Pulsu Trójki" prof. Andrzej Wójtowicz - socjolog religii z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ks. dr Marek Kotyński - teolog z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nabożeństwo Męki Pańskiej w Watykanie. Kazanie o prześladowaniu chrześcijan i obojętność świata

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 20:40
Za prześladowanych i mordowanych za wiarę chrześcijan modlono się w Watykanie podczas nabożeństwa Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża Franciszka. Kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa wezwał do naśladowania Jezusa i przebaczania oprawcom największych nawet okrucieństw.
rozwiń zwiń