X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Konkurs literacki na stulecie odzyskania niepodległości

Konkurs nosi tytuł #WOLNOŚĆ_czytaj_dalej. Uczestnicy konkursu mają za zadanie napisać powieść dla młodzieży.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jovan Barajevac/shutterstock.com
O Audycji

Jak podkreśliła Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, celem inicjatywy jest zainteresowanie młodzieży jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, jakim było odzyskanie suwerennego i niepodległego Państwa Polskiego.

- Czekamy na powieść, która w atrakcyjny i ciekawy sposób opowie o polskiej niepodległości, o dążeniach do niej, o marzeniach. Mimo że odnosimy się bezpośrednio do 1918 roku, nie zależy nam na powieści historycznej - podkreśliła prezes w radiowej Jedynce.

Jak się zgłosić do konkursu? Jakie są nagrody? Co się stanie ze zgłoszonymi powieściami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Elizą Dzwonkiewicz.

xx 

Premiery teatralne

W audycji "Kultura przed snem" - nawiązując do stulecia odzyskania niepodległości - mówiliśmy także o premierze spektaklu "Ułani" według Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie. Z twórcami przedstawienia rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

Czytaj więcej:
Marzec 1968 1200.jpg
Zobacz serwis specjalny: Marzec 1968

Również wydarzenia związane z Marcem 1968 roku przywoływane są w kilku premierach teatralnych. Jedną z najbardziej wyczekiwanych była prapremiera "Kilku obcych słów po polsku" - spektaklu wyreżyserowanego przez Annę Smolar a współtworzonego przez zespoły Teatru Żydowskiego i Teatru Polskiego w Warszawie. Próbom przyglądała się Dorota Kołodziejczyk.

Sabina Baral w marcu 1968 roku miała 20 lat, studiowała na Politechnice Warszawskiej. Jej rodzice zostali zmuszeni do emigracji. Po tułaczce osiedlili się w USA. Pani Sabina wydała po latach książkę "Zapiski z wygnania". Jej wspomnienia zostały przeniesienia na deski teatralne - dokonały tego Krystyna Janda i Magda Umer. Rozmawiała z nimi Martyna Podolska.

Z kolei Ewa Heine zabrała Słuchaczy do warszawskiego Teatru Syrena.

Na koniec

Powoli dobiegają końca polsko-słowackie warsztaty budowy drewnianych instrumentów pasterskich. Projekt ma przywrócić do świetności instrumenty, na których kiedyś grali bacowie. Opowiedzieli o nich w radiowej Jedynce Katarzyna Dobrzyńska i Andrzej Budz. Tematem zainteresowała się Monika Chrobak.

26 marca w Teatrze Polskim odbędzie się jubileuszowa, 20. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych - Orłów. O miano najlepszego filmu roku walczą: "Cicha noc", "Pokot" i "Twój Vincent". Z nominowanymi aktorami - Magdaleną Boczarską i Arkadiuszem Jakubikiem oraz reżyserem Piotrem Domalewskim wywiad przeprowadziła Martyna Podolska.

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 11.03.2018

Godzina emisji: 22.10

kk/kh

Playlista
  • Sojka Stanisław, - Tolerancja
  • Kwiatkowska Irena, - Zosia i ułani
  • Młynarski Wojciech - Tak, jak malował pan Chagal
  • LEONARD COHEN - Almost Like The Blues