X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orhan Pamuk: mówią mi, bym pisał etyczne powieści

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 19:00
- W Ameryce i w krajach nordyckich moi czytelnicy nie lubią Kemala z "Muzeum Niewinności", bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet - mówił Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, gościł na Warszawskich Targach Książki, a jutro będzie w Krakowie.
Audio
  • Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk (Jedynka)
Orhan Pamuk
Orhan PamukFoto: Magda Mikołajczuk/Jedynka

Pamuk jest autorem takich powieści, jak "Śnieg", "Nazywam się czerwień", "Dziwna myśl w mej głowie", "Stambuł. Wspomnienia i miasto" i właśnie "Muzeum Niewinności". Bohater tej ostatniej książki, Kemal, pochodzi z zepsutego, bogatego, stambulskiego mieszczaństwa. Planuje małżeństwo z jedną dziewczyną, a drugą chce mieć za kochankę.

- Ciekawe, że w Ameryce i w krajach nordyckich, tam gdzie jest wielu protestantów, moi czytelnicy nie lubią Kemala, bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet. Co więcej, oni krytykują nie tylko Kemala, ale też mnie! "Nie lubimy i Kemala, i całej twojej książki. Orhan, zacznij pisać etyczne powieści!". Z kolei we Włoszech i innych katolickich krajach, a także w Turcji, bycie Kemalem okazuje się normalne - przyznał Pamuk.

Selfie Orhana Pamuka i Magdy Mikołajczuk Selfie Orhana Pamuka i Magdy Mikołajczuk

Orhan Pamuk mówił też o licznej rodzinie, w której dorastał, o tęsknocie za czasami, gdy wokół niego było dużo ludzi, o tureckiej melancholii, krajobrazach Stambułu, a także o swoim rozwodzie i o samotności, która - jak twierdzi - towarzyszy każdemu pisarzowi.

W Jedynkowym wywiadzie opowiedział również, jak osiągnięcie świadomości politycznej skłoniło go do porzucenia gry w piłkę nożną. Więcej w nagraniu.

Roześmiany Orhan Pamuk Roześmiany Orhan Pamuk

Orhan Pamuk przyjechał do Polski na zaproszenie swojego wydawcy, Wydawnictwa Literackiego, które w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia, oraz Empiku, organizatora Apostrofu, Międzynarodowego Festiwalu Literatury.

***

Rozmawiała: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 17.10

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Reymont wobec rewolucji 1905 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 13:20
"Chłopi" i "Ziemia obiecana" to powieści, dzięki którym Władysław Reymont zapisał się w historii literatury polskiej, jako poczytny i ceniony pisarz. A jakim był Polakiem? Jaką postawę przyjmował wobec historii i patriotyzmu? O tym w "Ludziach niepodległości" opowiedziała dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. A. Paris i jej książki o domowym koszmarze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:00
Wychowała pięć córek, a po skończeniu 50 lat odkryła swoje nowe powołanie i zaczęła pisać książki. Brytyjska autorka thrillerów psychologicznych B. A. Paris niedawno odwiedziła Polskę.
rozwiń zwiń