Orhan Pamuk: mówią mi, bym pisał etyczne powieści

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 19:00
- W Ameryce i w krajach nordyckich moi czytelnicy nie lubią Kemala z "Muzeum Niewinności", bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet - mówił Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, gościł na Warszawskich Targach Książki, a jutro będzie w Krakowie.
Audio
  • Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk (Jedynka)
Orhan Pamuk
Orhan PamukFoto: Magda Mikołajczuk/Jedynka

Pamuk jest autorem takich powieści, jak "Śnieg", "Nazywam się czerwień", "Dziwna myśl w mej głowie", "Stambuł. Wspomnienia i miasto" i właśnie "Muzeum Niewinności". Bohater tej ostatniej książki, Kemal, pochodzi z zepsutego, bogatego, stambulskiego mieszczaństwa. Planuje małżeństwo z jedną dziewczyną, a drugą chce mieć za kochankę.

- Ciekawe, że w Ameryce i w krajach nordyckich, tam gdzie jest wielu protestantów, moi czytelnicy nie lubią Kemala, bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet. Co więcej, oni krytykują nie tylko Kemala, ale też mnie! "Nie lubimy i Kemala, i całej twojej książki. Orhan, zacznij pisać etyczne powieści!". Z kolei we Włoszech i innych katolickich krajach, a także w Turcji, bycie Kemalem okazuje się normalne - przyznał Pamuk.

Selfie Orhana Pamuka i Magdy Mikołajczuk Selfie Orhana Pamuka i Magdy Mikołajczuk

Orhan Pamuk mówił też o licznej rodzinie, w której dorastał, o tęsknocie za czasami, gdy wokół niego było dużo ludzi, o tureckiej melancholii, krajobrazach Stambułu, a także o swoim rozwodzie i o samotności, która - jak twierdzi - towarzyszy każdemu pisarzowi.

W Jedynkowym wywiadzie opowiedział również, jak osiągnięcie świadomości politycznej skłoniło go do porzucenia gry w piłkę nożną. Więcej w nagraniu.

Roześmiany Orhan Pamuk Roześmiany Orhan Pamuk

Orhan Pamuk przyjechał do Polski na zaproszenie swojego wydawcy, Wydawnictwa Literackiego, które w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia, oraz Empiku, organizatora Apostrofu, Międzynarodowego Festiwalu Literatury.

***

Rozmawiała: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 17.10

mg

Czytaj także

Władysław Reymont wobec rewolucji 1905 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 13:20
"Chłopi" i "Ziemia obiecana" to powieści, dzięki którym Władysław Reymont zapisał się w historii literatury polskiej, jako poczytny i ceniony pisarz. A jakim był Polakiem? Jaką postawę przyjmował wobec historii i patriotyzmu? O tym w "Ludziach niepodległości" opowiedziała dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. A. Paris i jej książki o domowym koszmarze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:00
Wychowała pięć córek, a po skończeniu 50 lat odkryła swoje nowe powołanie i zaczęła pisać książki. Brytyjska autorka thrillerów psychologicznych B. A. Paris niedawno odwiedziła Polskę.
rozwiń zwiń