Czym jest miłość?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 08:50
Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil są razem od 35 lat. Teraz wspólnie z Karoliną Oponowicz napisali książkę "Pokochawszy. O miłości w języku", w której dyskutują o różnych aspektach miłości - językowych i psychologicznych. A także o swojej własnej historii miłosnej.
Audio
Fragment okładki książki Pokochawszy. O miłości w języku
Fragment okładki książki "Pokochawszy. O miłości w języku"Foto: Mat.promocyjne

- Nie chcieliśmy, żeby to był poradnik. Na początku chodziło o coś zupełnie innego. Pomysłodawcą książki, która miała być książką głównie merytoryczną o tym, jak i co mówi się o miłości jest mąż, który pomyślał, że dobrze byłoby, gdyby to dostało również aspekt psychologiczny - mówi w audycji "Twarzą w twarz" Lucyna Kirwil. - Równie dobrze ta książka mogłaby powstać z rozmowy osób niezwiązanych relacją małżeńską - dodaje i zaznacza olbrzymi wkład i rolę socjolog Karoliny Oponowicz.

Jerzy Bralczyk dodaje, że chcieli uniknąć nie tylko tego, żeby książka była traktowana jako poradnik czy podręcznik, ale także tego żeby to była historia o nich. - Nie chcieliśmy, żeby zawierała dużo prywatności, ale pojawiła się ona niejako z konieczności, bo kiedy mówi się o takich sprawach, odwołuje się człowiek do swoich doświadczeń - mówi profesor. - Natomiast nam chodziło bardziej o pewną refleksję językową, psychologiczną, nad rzeczami ważnymi, nad tym, jak się mówi o emocjach i o tym najważniejszym chyba uczuciu, jak się je wyraża, nazywa - dodaje.

Skąd pomysł na książkę? Nad którym rozdziałem pracowało się małżeństwu najtrudniej? Jak się kłócić, żeby się nie ranić? Czy należy mówić publicznie o seksie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca), dr Lucyna Kirwil (psycholog)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 20.17

kh

Czytaj także

"Krótka historia o długiej miłości". Historia państwa Śmiechowskich

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 11:58
To opowieść o miłości pozornie niemożliwej. Wiesława Pajdak i Jerzy Śmiechowski byli żołnierzami Armii Krajowej, skazanymi po II wojnie na wiele lat stalinowskiego więzienia. W magazynie "Moje książki" gościliśmy autorki książki Angelikę Kuźniak i Ewelinę Karpacz-Oboładze.
rozwiń zwiń