Nie żyje wybitny muzyk jazzowy Tomasz Stańko. Miał 76 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 13:15
Kompozytor i trębacz jazzowy marzył o karierze plastyka, ale po pierwszych koncertach jazzu na żywo, a szczególnie koncercie Dave’a Brubecka w 1958 roku w krakowskiej Rotundzie poszedł w stronę muzyki.
Tomasz Stańko
Tomasz StańkoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Z wielkim żalem informujemy, że dziś rano, w Warszawie zmarł po ciężkiej chorobie nasz kolega, członek naszego Stowarzyszenia, Tomasz Stańko. Był światowej sławy trębaczem jazzowym, kompozytorem, liderem zespołów i mentorem wielu młodych muzyków jazzowych. Zaszczytem i przywilejem było znać Ciebie Tomaszu. Będziemy zawsze o Tobie pamiętać!" - napisali na Facebooku członkowie Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. W latach 1963-1967 kariera Stańki przyspieszyła. W tym czasie współpracował i towarzyszył na scenie znanym artystom polskiej sceny jazzowej m.in. Michałowi Urbaniakowi czy Andrzejowi Trzaskowskiemu.

W roku 1963 rozpoczął się ważny dla Stańki okres współpracy z Krzysztofem Komedą. Stańko zadebiutował z nowym kwintetem Komedy na Jazz Jamboree. Nagrał około czterdziestu albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, koncertował na całym świecie, występował i nagrywał m.in. z Janem Garbarkiem, czy Peterem Warrenem. Był laureatem polskich i międzynarodowych nagród.

Tomasz Stańko zmarł w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie.

(PR1/ag/kd)

Zobacz więcej na temat: Tomasz Stańko

Czytaj także

Film "Droga do mistrzostwa". Bartosz Konopka zafascynowany monomitem Campbella

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 13:55
- Monomit jest mi bardzo bliski, cały czas go rozpracowuję. Wydaje mi się, że niedawno przeszedłem do innego świata i bardzo się zmieniłem - mówił w Jedynce reżyser.
rozwiń zwiń