Olena Leonenko-Głowacka: Janusz nawigował, żebym ominęła mieliznę

"Bezsenność w czasie karnawału" to ostatnia książka zmarłego ponad rok temu Janusza Głowackiego. Chociaż... może wcale nie ostatnia, bo - jak zdradza Magdzie Mikołajczuk, w bardzo osobistej rozmowie, żona pisarza, która książkę opracowała - prawdopodobnie będą następne.
Olena Leonenko-Głowacka
Olena Leonenko-GłowackaFoto: Wojciech Dorosz/PR
O Audycji

- Nie była to książka, która była już napisana. Były to notatki. Stanęłam przed kwestią wyboru, co wejdzie do książki, które zdanie będzie lepsze... Miałam różne wersje danego zdania na różnych kartkach. Wyciągnęłam nawet ze śmietnika kilka rzeczy, które wyprasowałam, żeby odczytać czym różnią się wersje tego jednego zdania - zdradza Olena Leonenko-Głowacka. - Wybierałam to, które oddycha i które jest bezbłędne, bo Janusz miał absolutny słuch na słowo. Czasem nad jednym zdaniem pracował tydzień. Janusz nawigował, żebym ominęła mieliznę - dodaje. 

Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk ocenia, że "Bezsenność w czasie karnawału" jest najbardziej osobistą z książek Janusza Głowackiego. - Janusz nie staje w niej za Januszem Głowackim, tylko jest żywym człowiekiem, który wychodzi zza maski Janusza Głowackiego, którą stworzył - mówi Olena Leonenko-Głowacka. - Wydaje mi się, że w tej książce przekroczył stereotyp, który go też bardzo niszczył jako człowieka, bo brał tylko część Janusza Głowackiego. Jest taka notatka w jego zeszycie, jedna z ostatnich notatek, w której napisał: "gdybym nie był Januszem Głowackim, to kim był był?" - zdradza. 

Czy praca nad twórczością ukochanego człowieka może być lekarstwem na żałobę? Skąd w snach Janusza Głowackiego dżuma i własny pogrzeb? Co dawało mu spacerowanie po Krakowskim Przedmieściu? Jak tworzył wspaniałe portrety kobiet w "Bezsenności w czasie karnawału"?  Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Andrzej Mastalerz czyta fragmenty powieści "Bezsenność w czasie karnawału", a Tadeusz Lewandowski recenzuje nowości wydawnicze.  

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Olena Leonenko-Głowacka (pieśniarka, kompozytorka, aktorka)

Data emisji: 25.10.2018

Godzina emisji: 21.06

kh

Playlista
  • Melua Katie - The Love I'm Frightened Of
  • Leonenko Olena, - Tylko raz
  • Leonenko Olena, Opalski Józef, - List do matki