Instytut Pileckiego upamiętnia Polaków, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 18:01
- Projekt "Zawołani po imieniu" realizowany jest od końca marca. Polega na upamiętnianiu Polaków, którzy zostali zamordowani za okazanie pomocy Żydom - mówi w "Kulturalnej Jedynce" dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Audio
  • Audycja z 9 czerwca 2019 (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicy
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Instytut Pileckiego zorganizował w niedzielę we wsi Poręba-Kocęby, kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy uroczystość w ramach projektu "Zawołani po imieniu".  Pośmiertnie uhonorowano mieszkańców tamtejszej wsi - Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego, którzy 15 maja 1943 roku zostali skatowani i zamordowani przez Niemców, a następnie wrzuceni do wspólnej mogiły znajdującej się w pobliskim lesie. Polaków rozstrzelano za ukrywanie Żyda, którego również spotkał ten sam los.

- Rozpoczęliśmy ten projekt na terenie północnego Mazowsza, ponieważ specyficzną cechą tego terenu jest względna bliskość do obozu zagłady w Treblince, z którego podczas transportów czy z okolicznych gett Żydzi starali się ratować i chronić w pobliskich lasach. Nie dało się tego zrobić bez jakiegoś kontaktu i pomocy ze strony lokalnej ludności. Niemcy doskonale o tym wiedzieli i w związku z tym, nie dość, że rozmieścili duże ilości rozmaitych jednostek represyjnych, to także organizowali ekspedycje karne - opowiada dr Wojciech Kozłowski.

Na czym polegały ekspedycje karne? Do których miejscowości uda się teraz Instytut Pileckiego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z drem Wojciechem Kozłowskim.

W audycji "Kulturalna Jedynka" również o słowach Jana Pawła II skierowanych do artystów i ludzi kultury, muzyce w kontekście historycznym i rozumieniu prof. Andrzeja Nowaka, 19. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu oraz spektaklu "Łowca" w Teatrze Ateneum.


***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego)

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 22.08

DS/K.A

Czytaj także

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 12:37
By poznać zawartość Muzeum Historii Żydów Polskich, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. - Wystarczy otworzyć internet, wejść na stronę polin.pl i tam będą linki do naszego wirtualnego spaceru po wystawie, lekcji na żywo w kilku wersjach oraz platformy historie polin - mówi w Jedynce prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczność żydowska okiem reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 22:11
23 maja w kinie Muranów zaczyna się Międzynarodowy Festiwal "Żydowskie Motywy". Wstęp na festiwal jest wolny.
rozwiń zwiń