X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Instytut Pileckiego upamiętnia Polaków, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 18:01
- Projekt "Zawołani po imieniu" realizowany jest od końca marca. Polega na upamiętnianiu Polaków, którzy zostali zamordowani za okazanie pomocy Żydom - mówi w "Kulturalnej Jedynce" dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Audio
  • Audycja z 9 czerwca 2019 (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicy
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Instytut Pileckiego zorganizował w niedzielę we wsi Poręba-Kocęby, kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy uroczystość w ramach projektu "Zawołani po imieniu".  Pośmiertnie uhonorowano mieszkańców tamtejszej wsi - Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego, którzy 15 maja 1943 roku zostali skatowani i zamordowani przez Niemców, a następnie wrzuceni do wspólnej mogiły znajdującej się w pobliskim lesie. Polaków rozstrzelano za ukrywanie Żyda, którego również spotkał ten sam los.

- Rozpoczęliśmy ten projekt na terenie północnego Mazowsza, ponieważ specyficzną cechą tego terenu jest względna bliskość do obozu zagłady w Treblince, z którego podczas transportów czy z okolicznych gett Żydzi starali się ratować i chronić w pobliskich lasach. Nie dało się tego zrobić bez jakiegoś kontaktu i pomocy ze strony lokalnej ludności. Niemcy doskonale o tym wiedzieli i w związku z tym, nie dość, że rozmieścili duże ilości rozmaitych jednostek represyjnych, to także organizowali ekspedycje karne - opowiada dr Wojciech Kozłowski.

Na czym polegały ekspedycje karne? Do których miejscowości uda się teraz Instytut Pileckiego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z drem Wojciechem Kozłowskim.

W audycji "Kulturalna Jedynka" również o słowach Jana Pawła II skierowanych do artystów i ludzi kultury, muzyce w kontekście historycznym i rozumieniu prof. Andrzeja Nowaka, 19. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu oraz spektaklu "Łowca" w Teatrze Ateneum.


***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego)

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 22.08

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 12:37
By poznać zawartość Muzeum Historii Żydów Polskich, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. - Wystarczy otworzyć internet, wejść na stronę polin.pl i tam będą linki do naszego wirtualnego spaceru po wystawie, lekcji na żywo w kilku wersjach oraz platformy historie polin - mówi w Jedynce prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczność żydowska okiem reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 22:11
23 maja w kinie Muranów zaczyna się Międzynarodowy Festiwal "Żydowskie Motywy". Wstęp na festiwal jest wolny.
rozwiń zwiń