#zostańwdomu, czyli sztuka przyjdzie do Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 13:00
Instytucje kultury w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką przy pomocy internetu. - To jest ten moment, kiedy możemy poświęcić nieco więcej czasu kulturze i zainspirować nasze dzieci do podjęcia pewnych działań - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.
Audio
  • #zostańwdomu, czyli sztuka przyjdzie do Ciebie (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zachęca do wirtualnego odwiedzania instytucji kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zachęca do wirtualnego odwiedzania instytucji kulturyFoto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mimo że obecnie nie możemy fizycznie odwiedzać muzeów czy teatrów, możemy jednak skorzystać ze specjalnej oferty przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami kultury. Wystarczy tylko usiąść przed komputerem, włączyć tablet, zalogować się na stronę MKiDN i odwiedzić wirtualnie m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu, Zachętę Narodową Galerię Sztuki, Filharmonię Narodową w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi czy Instytut Pileckiego.

Czas na kulturę

- Zwykle jesteśmy bardzo zaganiani i dużo czasu spędzamy w pracy. Ten czas (pandemii koronawirusa - red.), który jest bardzo trudny dla nas wszystkich, możemy wykorzystać na odrobienie zaległości. To jest ten moment, kiedy możemy nieco więcej czasu poświęcić kulturze (…). Akcja "#zostańwdomu - kultura przyjdzie do Ciebie" rozwija się na terytorium całego państwa. Bardzo wiele instytucji zgłosiło się do tego programu – przekazuje wiceminister Magdalena Gawin.

Kultura uczy wyobraźni

Magdalena Gawin informuje, że oferta została przygotowana dla całych rodzin, tak aby rodzice i dzieci mogli wspólnie spędzać czas. Najmłodsi dzięki kontaktowi z kulturą, mogą ćwiczyć wyobraźnię, interpretację oraz rozumienie. - Wydaje mi się, że jest to jeden ze sposobów, żeby wciągać dzieci i zachęcać do kultury, a z drugiej strony, żeby także zająć im ten czas, który spędzamy razem - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Magdalena Gawin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 28.03.2020

Godzina emisji: 9.17

DS

Czytaj także

"Zostań w domu" i... zwiedzaj!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 13:33
Muzea, filharmonie, opery i teatry prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czasowo zamknięte w związku z epidemią koronawirusa, umożliwiają kontakt ze sztuką poprzez internet.
rozwiń zwiń