"Kultura w sieci" wsparciem dla artystów, twórców, instytucji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:50
"Kultura w sieci" to program wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Środki mają być przeznaczone na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w internecie.
Audio
  • "Kultura w sieci" - wsparciem dla arystów, twórców, instytucji (Spacer z kulturą/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: MKiDN/Twitter

Program składa się z dwóch elementów - programu stypendialnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów. O dotację z programu NCK mogły się starać firmy, organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury oraz kościoły, związki wyznaniowe i ich osoby prawne.

Rafał Wiśniewski  PR1 1200.jpg
Dyrektor NCK o "Kulturze w sieci": program powstał, aby wspierać instytucje kultury

Zwiększenie budżetu do 80 mln zł

W środę NCK poinformowało, że w związku z dużym zainteresowaniem - ponad 12 tys. wniosków - podjęto decyzję o zwiększeniu budżetu programu "Kultura w sieci" do 80 mln zł. Pod względem liczby złożonych wniosków padł absolutny rekord w historii programów dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury - podkreślono.

- Zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania, więc postanowiliśmy, że zwiększymy alokacje do 80 mln zł - mówił w TVP Info minister kultury prof. Piotr Gliński. - Chcemy, aby jak najwięcej firm samorządowych, instytucji kultury, artystów i osób fizycznych mogło skorzystać ze wsparcia w tym programie - dodał minister. 

Kultura w sieci Kultura w sieci

"Kultura w sieci" daje twórcom nadzieję 

Otrzymane środki w ramach programu przeznaczone mają być na zmianę formy upowszechniania kultury, dostosowanie techniki i przedsięwzięć kulturalnych do obecnej sytuacji. Wszystkie działania artystyczne na czas pandemii zostały przeniesione do sieci. 

Wicedyrektor Centrum Kultury w Lublinie Rafał Koziński podkreślił, że program daje twórcom nadzieję i pozwala na tworzenie ciekawej kultury w sieci. - Najważniejsze w tym projekcie jest nadzieja. Ogłoszenie tego programu powoduje, że u twórców, ludzi kreatywnych jest chęć tworzenia. Najgorszy jest moment, kiedy nie można nic tworzyć i nie być ze swoimi odbiorcami - wyjaśnił dyrektor. 

Poza tym w audycji:

"Niepamięci" - udostępniona w internecie wystawa Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury przygotowana dla upamiętnienia 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. To artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców - więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów-skazańców przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności. 

Wystawa prezentuje prace Józefa Czapskiego, Zygmunta Turkiewicza, Stanisława Westwalewicza, Adama Kosowskiego i Edwarda Manteuffela-Schoege. 

"Listy katyńskie" - konkurs literacki z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej (trwa do 10 maja). Polega na napisaniu listu do jednego z bohaterów zamordowanych w sowieckich miejscach kaźni w 1940 roku. Powiemy też o innych działaniach upamiętniających zbrodnię katyńską (seria "Sztafeta", oratorium "Requiem Katyńskie").

"Portrety smoleńskie" - członków państwowej delegacji na uroczystości jubileuszowe w Katyniu oraz załogę samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, upamiętniła malarka Małgorzata Wrochna. Na wirtualny spacer po wystawie jej portretów ofiar tej narodowej tragedii zaprasza Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

 

#zostańwdomu  - zasobach cyfrowych Narodowego Centrum Kultury opowiadała Katarzyna Semaan. 

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Materiały: Martyna Podolska, Justyna Majchrzak, Katarzyna Semaan, Witold Banach

Data emisji: 26.04.2020 r. 

Godzina emisji: 17.08

ans 

Czytaj także

Wystawa "MYKOsystem" w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 10:35
Czy projektowanie może pomóc w odbudowaniu więzi między człowiekiem a środowiskiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne wystawy, webinaria wśród propozycji kulturalnych NCK

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 12:10
Narodowe Centrum Kultury za pomocą hasła #zostańwdomuzkulturą przedstawia ofertę kulturalną na czas walki z koronawirusem. Wśród bogatej oferty znalazły się m.in. wystawy w sieci, bezpłatne szkolenia on-line czy filmy dokumentalne. Nie zabrakło również propozycji dla miłośników muzyki. 
rozwiń zwiń