Klasyka polskiej komedii na kanale "Radiobook": dźwiękowa interpretacja "Zemsty" Aleksandra Fredry

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:00
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Zemsta" Aleksandra Fredry w wykonaniu Jana Świderskiego.
Kolejna premiera na kanale Radiobook
Kolejna premiera na kanale "Radiobook"Foto: PR

czytaj więcej
zemsta2.jpg
"Jeśli nie chcesz mojej zguby..." czyli o "Zemście" Aleksandra Fredry

Komedia Aleksandra Fredry była kilkakrotnie adaptowana na potrzeby Teatru Telewizji. Reżyserem jednej z nich był właśnie Jan Świderski, a powstała ona w 1972 roku. Artysta poza reżyserią podjął się również zagrania roli Cześnika Raptusiewicza i zrobił to genialnie! Od lat to przedstawienie zalicza się do klasyki Teatru Telewizji.

Aleksander Fredro stworzył jedno ze swych najsłynniejszych dzieł na początku lat 30. XIX wieku. Drukiem w formie książkowej komedia ukazała się po raz pierwszy w 1838 roku we Lwowie. Cztery lata wcześniej odbyła się premiera sceniczna, także we Lwowie. Historia przedstawiona w "Zemście" zapoczątkowana została dokumentem, jaki Fredro znalazł na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, który otrzymał w posagu żony.

Komedię Fredry w wydaniu dźwiękowym Jan Świderski zarejestrował kilkanaście lat po wspomnianej telewizyjnej adaptacji, w roku 1986.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

***

Czytaj także:

kh

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 07:50
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to arcydzieło literatury "ku pokrzepieniu serc" - "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jerzego Zalewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to klasyka francuskiej powieści romantycznej, "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta w interpretacji znakomitego aktora teatralnego, filmowego i serialowego Grzegorza Damięckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Listy z Podróży do Ameryki" Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pozycja "Listy z Podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znakomitego aktora Krzysztofa Kolbergera.
rozwiń zwiń