Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Nietota" Tadeusza Micińskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:01
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. Tym razem proponujemy powieść jednego z najważniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski, wybitnego mistyka Tadeusza Micińskiego i jego powieść "Nietota" z 1910 roku.
Zapraszamy na kolejną premierę na kanale Radiobook
Zapraszamy na kolejną premierę na kanale "Radiobook"Foto: PR

czytaj więcej
shutterstock_radiobook 1200.jpg
Zobacz więcej na kanale "Radiobook"

Tadeusz Miciński to twórca, o którym można napisać, że wyprzedzał swój czas, a kiedy tworzył, nie doczekał się takiego uznania, jakie spotkało go po śmierci. Pisarz miał swój specyficzny język, obficie korzystał z wizji, metafor, posługiwał się surrealizmem, wędrował chętnie po mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy i mocno zgłębił tematy okultystyczne i satanistyczne. Niemal stulecie później twórczością Micińskiego inspirowało się wielu przedstawicieli mocnej muzyki, chociażby Nergal z Behemoth, czy Roman Kostrzewski z zespołu Kat.

Gdy Miciński pisał "Nietotę", Polska nie wróciła jeszcze na mapę świata. Nic więc dziwnego, że w powieści da się odnaleźć wątki patriotyczne i życzenia odrodzenia wewnętrznego państwa polskiego, które pisarz liczył od czasu przed chrztem Polski jako miłośnik kultury słowiańskiej. Główny bohater "Nietoty", Arjaman, to alter ego Micińskiego, który wędruje przez Tatry i po drodze napotyka przeróżne osoby i postacie, niekoniecznie prawdziwe. W powieści gęsto przenika się realizm z surrealizmem, realizm z mistycyzmem, historia i współczesność. Tatry zaś mają magiczne znaczenie, uosabiają serce, esencję Polski. Warto również zaznaczyć, że w powieści pojawiają się alter ego Witkacego i jego ojca (odpowiednio, książę Hubert i Zmierzchoświt) oraz Bronisława Malinowskiego. Po latach okazuje się, że wiele z wizji, sugestii, prognoz autora można odnieść do współczesności.

Dźwiękowa interpretacja powieści Tadeusza Micińskiego została nagrana w studiach Polskiego Radia w 2001 roku. Dokonał jej Krzysztof Kołbasiuk, aktor warszawskich teatrów (Na Woli, Nowy, Dramatyczny, Polski) i ceniony lektor, którego można było także podziwiać, chociażby w serialach "Dom", "Na dobre i na złe", "Znak orła".

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

***

Czytaj także:

kh

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 07:50
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to arcydzieło literatury "ku pokrzepieniu serc" - "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jerzego Zalewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to klasyka francuskiej powieści romantycznej, "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta w interpretacji znakomitego aktora teatralnego, filmowego i serialowego Grzegorza Damięckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Listy z Podróży do Ameryki" Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pozycja "Listy z Podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znakomitego aktora Krzysztofa Kolbergera.
rozwiń zwiń