"Szarlatan" Agnieszki Holland na oscarowej shortliście

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
Reprezentujący Czechy "Szarlatan" Agnieszki Holland znalazł się na oscarowej krótkiej liście Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Zabrakło na niej polskiego kandydata do nagrody, produkcji "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.
Plakat promujący film Szarlatan Agnieszki Holland
Plakat promujący film "Szarlatan" Agnieszki HollandFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
00:50 "Szarlatan" Agnieszki Holland na oscarowej shortliście - korespondencja Marka Wałkuskiego z USA (IAR) "Szarlatan" Agnieszki Holland na oscarowej shortliście - korespondencja Marka Wałkuskiego z USA (IAR)

Posłuchaj
03:01 Jedynka/Ekspres 10.02 Szarlatan.mp3 Rozmowa Joanny Sławińskiej z reżyserką Agnieszką Holland (Ekspres Jedynki)

 

Film "Szarlatan" został zainspirowany życiorysem czechosłowackiego zielarza Jana Mikolaska (w tej roli Ivan Trojan), u którego leczyli się m.in. pierwszy prezydent Czechosłowacji Tomas Masaryk, kompozytor Josef Bohuslav Foerster oraz komunistyczny działacz, powojenny prezydent Czechosłowacji Antonín Zápotocký.


"Jest to intymna historia, a równocześnie bardzo epicka. I główny bohater, który sam jest tajemnicą. Jan Mikolasek jest skomplikowany i pełen sprzeczności, wewnętrznych napięć, a przy tym jego ego i pycha są tak wielkie, że fascynujące było dla mnie poznać kogoś takiego. Do tego wszystkiego dodałabym uczucie, które łączy go z jego asystentem Franciszkiem Palko. Tak nieoczywiste, że nie wiemy do końca, czym właściwie jest. Ze strony Mikolaska to relacja przemocowa, ale widać w niej także ogromny głód miłości" - mówiła Agnieszka Holland po światowej premierze "szarlatana".


"Szarlatan" - oficjalny zwiastun. Profil: Gutek Film

Do dalszego etapu oscarowego wyścigu w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy - obok "Szarlatana" - zakwalifikowali się: "Na rauszu" Thomasa Vinterberga (Dania), "Drodzy towarzysze" Andrieja Konczałowskiego (Rosja), "My dwie" Filippo Meneghettiego (Francja), "Topielisko. Klątwa la Llorony" Michaela Chavesa (Gwatemala), "Quo vadis, Aida?" Jasmili Žbanić (Bośnia i Herzegowina), "The Mole Agent" Maite Alberdi (Chile), "Better Days" Kwoka Cheunga Tsanga (Hongkong), "Sun Children" Majida Majidiego (Iran), "Night of the Kings" Philippe'a Lacote'a (Wybrzeże Kości Słoniowej), "I'm No Longer Here" Fernando Friasa (Meksyk), "Nadzieja" Marii Sodahl (Norwegia), "Collective" Alexandra Nanau (Rumunia), "A Sun" Mong-Hong Chunga (Tajwan) i "The Man Who Sold His Skin" Kaouther Ben Hanii (Tunezja).

Polski kandydat odpadł

krzesło reżyserskie, film 1200.jpg
Magazyn bardzo filmowy

O miejsce na krótkiej liście w kategorii najlepszy film międzynarodowy ubiegały się w sumie 93 filmy. Polskim kandydatem był "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

To opowieść o obdarzonym bioenergoterapeutycznymi zdolnościami Ukraińcu Żeni, który przyjeżdża do Polski w celach zarobkowych. Mężczyzna rozpoczyna pracę jako masażysta na zamieszkiwanym przez bogaczy zamkniętym osiedlu. Z przenośnym łóżkiem odwiedza rodziny, których członkowie mimo materialnego dostatku czują się nieszczęśliwi. Są samotni, brakuje im zimy, jaką pamiętają z czasów dzieciństwa i bliskich, którzy odeszli. Dzięki hipnozie Żenia prowadzi ich do magicznego lasu, w którym konfrontują się ze swoimi lękami i potrzebami.


Czytaj także:


Nominacje - 15 marca, gala - 25 kwietnia

Oscarowa shortlista jest owocem zakończonego w piątek, 5 lutego, pierwszego głosowania członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Filmy, które na nią trafiły, przejdą do kolejnej fazy głosowania, która rozpocznie się 5 marca i potrwa do 10 marca. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca. Gala wręczenia statuetek odbędzie się 25 kwietnia.

Jedynka/IAR/PAP

Czytaj także

"Złote Lwy" dla pełnometrażowej animacji. Za nami 45. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:30
"Złote Lwy" - główną nagrodę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Ponadto nagrodę indywidualną za dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski, który stworzył ścieżkę dźwiękową tego filmu.
rozwiń zwiń