Premierowy "Radiobook": Stendhal - "Czerwone i czarne" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:50
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentacji najwybitniejszych i najciekawszych utworów literackich w formie dźwiękowej - w tym tygodniu proponujemy najbardziej znaną powieść Stendhala - "Czerwone i czarne". 
Czerwone i czarne Stendhala na kanale Radiobook
"Czerwone i czarne" Stendhala na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Czyta Krzysztof Gosztyła; nagranie z 1984 roku.  

Urodzony pod koniec XVIII wieku Marie-Henri Beyle, lepiej znany pod swym literackim pseudonimem Stendhal, nie był typowym literatem. Rozwijał swoją karierę wojskową, potem dyplomatyczną, pisał "przy okazji". Pozycja "Czerwone i czarne" powstała w Trieście, gdzie autor pełnił rolę konsula francuskiego po rewolucji lipcowej w 1830 roku.


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Powieść została wydana po raz pierwszy w 1831 roku (w roku 1864 została umieszczona w Indeksie ksiąg zakazanych ze względu na krytyczne treści wobec Kościoła). To charakterystyczny dla twórczości Stendhala romantyczny indywidualizm połączony z postawą racjonalisty.

Julian Sorel marzy o karierze oficerskiej, ale po porażce Napoleona to nieosiągalne dla osób z niskich warstw społecznych. Analizując burzliwe losy i przeżycia bohatera, Stendhal ukazuje francuskie społeczeństwo doby ponapoleońskiej - realistyczny obraz Francji czasów restauracji. 

Prezentowana w ramach projektu "Radiobook" wersja audio powieści powstała w studiach Polskiego Radia, w roku 1984. Czyta aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz lektor Krzysztof Gosztyła (tłumaczenie Tadeusza Boya-Żeleńskiego).Czerwone i czarne #01 | Stendhal Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:37
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Tym razem proponujemy pozycję "Znachor". Czyta Mieczysław Czechowicz (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": "Profesor Wilczur" T. Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 19:00
Kolejna pozycja w serii Polskiego Radia "Radiobook" to powieść "Profesor Wilczur" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. To kontynuacja powieści "Znachor", którą prezentowaliśmy w ubiegłotygodniowym "Radiobooku". 
rozwiń zwiń