Premierowy "Radiobook" - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:00
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego.
Wspólny pokój Zbigniewa Uniłowskiego na kanale Radiobook
"Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

 To debiutancka powieść tworzącego w okresie międzywojennym XX wieku "pisarza-chuligana z Powiśla".

Tytułowy "Wspólny pokój" to miejsce, w którym mieszkają słabo uposażeni przedstawiciele warszawskiej bohemy literackiej. Pod fikcyjnymi nazwiskami autor powieści portretuje, nie zawsze przychylnie, prawdziwe postaci, głównie z kręgu awangardowej grupy "Kwadryga" oraz siebie.

Uniłowski potraktował powieść także jako pretekst do rozliczenia się z niechętnymi mu skamandrytami. Ze względu na naturalistyczne opisy ubogiego życia, swobodę słownictwa oraz śmiałe opisy erotyczne książka wywołała skandal. 

Pierwszy nakład "Wspólnego pokoju", z roku 1932, ze względu na "treści nie nadające się do rozpowszechniania publicznego", skonfiskowała cenzura. Przyniosło to twórcy i dziełu rozgłos.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

W roku 1959 (premiera w lutym 1960) Wojciech Jerzy Has zrealizował film na podstawie książki. Tekst "Wspólnego pokoju" wykorzystano też w scenariuszu powstałego na początku lat 80. XX wieku serialu telewizyjnego "Życie Kamila Kuranta".

Nagranie, jedno z bardziej współczesnych pośród prezentowanych w cyklu "Radiobook", powstało w studiach Polskiego Radia, w roku 2011. Tekst przeczytał Grzegorz Damięcki, znany ze swoich ról teatralnych i filmowych przedstawiciel młodszego pokolenia znanej aktorskiej rodziny."Wspólny pokój" #1 Zbigniew Uniłowski Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Nowy "Radiobook" - słynny melodramat "Trędowata" Heleny Mniszkówny

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 08:47
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść Heleny Mniszkówny pt. "Trędowata". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Czahary" Marii Rodziewiczówny [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 19:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść Marii Rodziewiczówny pt. "Czahary". Czyta Gustaw Lutkiewicz (nagranie z 1985 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Walery Łoziński - "Zaklęty dwór" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:05
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść pt. "Zaklęty dwór" Walerego Łozińskiego. Czyta Krzysztof Kolberger (nagranie z 1977 roku).
rozwiń zwiń