Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Henryk Talar: jestem aktorem, ale tylko aktorem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 15:20
- Jestem bardzo skrępowany, decydując się na spotkania z widownią - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Talar. Co sprawiło, że podczas XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021 zdecydowanie zmienił zdanie na temat takich spotkań?
Henryk Talar
Henryk TalarFoto: Grzegorz Śledź/PR2

plakat dwa teatry 1200.jpg
Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Serwis specjalny
Posłuchaj
04:06 Jedynka/Sobota z Jedynką - 18.09.2021 Talar Henryk Talar przez lata jeździł ze spektaklami po całej Polsce. Często też do tych miast, w których nie ma stałych teatrów (Sobota z Jedynką)

Od piątku (17.09) w Zamościu trwa Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia prezentowane są zgłoszone słuchowiska i spektakle, których premierowa emisja odbyła się w latach 2019-2020. Wśród imprez towarzyszących są też m.in. spotkania z aktorami i reżyserami.

Aktor musi mieć współpracowników

Henryk Talar przyznaje, że decydując się na spotkania z widownią, czuje się bardzo skrępowany. - W teatrze czy radiu coś zawsze jest za mną: dekoracja bądź mikrofon. Powiedziałem kiedyś, że "jestem aktorem, ale tylko aktorem", ponieważ wiem, że aktor jako sama osoba niewiele potrafi. Musi mieć współpracowników - komentuje.

Tymi współpracownikami jest także publiczność. W Teatrze Polskiego Radia aktor musi sobie ją wyobrazić, natomiast na Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 Henryk Talar spotkał się z nią oko w oko. Do artysty podszedł m.in. mężczyzna, który powiedział: "dech mi zaparło, że pana tutaj spotkałem". Czy właśnie dla takich spotkań aktor żyje?

- Dzisiaj mnie to przekonało, bo wcześniej byłem sceptycznie nastawiony […]. To było potrzebne spotkanie zarówno dla mnie, jak i dla tych ludzi, dla których teraz odbywa się festiwal w Zamościu - przyznaje Henryk Talar.

Aktor z prowincji

Henryk Talar przez lata jeździł ze spektaklami po całej Polsce. Często też do tych miast, w których nie ma stałych teatrów. - Właśnie tam czuję się najbardziej potrzebny. Jako aktor z prowincji znajduję największe ukojenie w sercach i głowach widzów na prowincji - twierdzi.

Podczas Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 Henryka Talara można usłyszeć w jednoaktówkach Ireneusza Iredyńskiego w słuchowisku "Radio".

Zobacz też:

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sobota z Jedynką

Rozmawiała: Anna Stempniak

Goście: Henryk Talar (aktor)

Data emisji: 18.09.2021 

Godzina emisji: 13.14

DS

Czytaj także

Kto będzie Mistrzem Mowy Polskiej 2021? Dowiemy się już w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 18:10
Dosłownie godziny dzielą nas od odpowiedzi na pytanie, kto w tym roku zostanie Mistrzem Mowy Polskiej. - Oficjalnie dowiemy się w poniedziałek wieczorem w Kielcach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, dyrektor programu "Mistrz Mowy Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spinamy klamrą zakopiańskie wakacje". Wiceburmistrz Zakopanego o koncercie finałowym "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 16:38
Jedynka rozpoczęła sezon wakacyjny w Zakopanem i w tym samym miejscu go zakończy. - Na Placu Niepodległości spotkamy się z turystami i mieszkańcami, a przed odbiornikami ze słuchaczami z całej Polski - mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego. 
rozwiń zwiń