Nowy "Radiobook": "Opowieść Artura Gordona Pyma" E. A. Poe [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:02
W serii Polskiego Radia "Radiobook" po raz pierwszy sięgamy do twórczości mistrza horroru - Edgara Allana Poe. Proponujemy "Opowieść Artura Gordona Pyma", w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (nagranie z 1995 roku).
Opowieść Artura Gordona Pyma E.A. Poe na kanale Radiobook
"Opowieść Artura Gordona Pyma" E.A. Poe na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Wpływ, jaki wywarł na światową literaturę ten amerykański pisarz i poeta, żyjący w pierwszej połowie XIX wieku (zmarł, mając zaledwie 40 lat), jest odczuwalny po dzień dzisiejszy.

Edgar Allan Poe zasłynął przede wszystkim jako autor krótkich opowiadań, prekursor historii kryminalnych, horroru i science fiction w literaturze. Jego twórczość inspirowała Dostojewskiego, Baudelaire'a, Verne'a, Lovecrafta, Grabińskiego, jak i całą rzeszę poetów surrealistycznych.

"Opowieść Artura Gordona Pyma" to jedyna ukończona powieść Edgara Allana Poe. Wydana w roku 1838, w dwóch tomach, opisuje niezwykłe losy tytułowego bohatera, który wyrusza w podróż na gapę, na statku wielorybniczym "Grampus". Doświadcza wielu przygód: sztormów morskich, buntu załogi, katastrof okrętowych, kanibalizmu czy nadprzyrodzonych zjawisk z pogranicza koszmaru.

W.H. Auden i J.L. Borges, wspaniali pisarze żyjący już w XX wieku, głoszą niezależnie, że to najlepsza rzecz, jaką Poe napisał.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Opowieść Artura Gordona Pyma", w przekładzie Stanisława Sierosławskiego (lingwisty, literata i przyjaciela Stanisława Przybyszewskiego), została zinterpretowana w studiach Polskiego Radia, w 1995 roku, przez nieżyjącego już aktora filmowego i teatralnego, a przede wszystkim znakomitego lektora oraz aktora i reżysera dubbingowego - Krzysztofa Kołbasiuka.


Opowieść Artura Gordona Pyma #01 | Edgar Allan Poe Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:00
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook" - Norwid "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - mamy nieco zaskakującą propozycję... prozę Cypriana Kamila Norwida, a mianowicie dwa - związane ze sobą - tytuły: "Czarne kwiaty" i "Białe kwiaty". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": H. Sienkiewicz "Quo vadis" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:09
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy kolejny raz po historyczną prozę Henryka Sienkiewicza. Zachęcamy do słuchania "Quo vadis". Czyta Jan Englert (nagranie z 2015 roku).
rozwiń zwiń