Nowość na kanale "Radiobook": "Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 08:35
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - Henryka Sienkiewicza poznaliśmy już jako autora prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc" (Trylogia, "Krzyżacy", "Quo vadis"), ale też jako zdolnego reportażystę ("Listy z podróży do Ameryki"). Tym razem, dzięki powieści "Bez dogmatu" poznajemy Sienkiewicza jako autora współczesnej powieści psychologicznej.
Bez dogmatu Henryka Sienkiewicza na kanale Radiobook
"Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Po skończeniu Trylogii Henryk Sienkiewicz postanowił, w formie pamiętnika dekadenta, pokazać dylematy młodego pokolenia żyjącego w końcówce XIX wieku.

Pochodzącemu z bogatej szlacheckiej rodziny Leonowi Płoszowskiemu, mieszkającemu z ojcem w Rzymie, inteligentnemu, utalentowanemu i wszechstronnie wykształconemu pięknoduchowi, życie upływa bezproduktywnie na rozrywkach i podróżach po Europie. W dzienniku analizuje permanentnie własne postępowanie i przeżycia. W tle - jak zwykle u Sienkiewicza - mamy romans. Tym razem skomplikowany, niespełniony i nieszczęśliwy, prowadzący do nieszczęśliwego zakończenia tej historii.

Współcześni Sienkiewiczowi krytycy zarzucali autorowi brak dystansu do tematu i jednoznacznego potępienia postawy głównego bohatera.

Powieść "Bez dogmatu" drukowana była najpierw - od grudnia 1889 do października 1890 - w odcinkach, w "Słowie", "Czasie" i "Dzienniku Poznańskim", a w wydaniu książkowym pojawiła się w roku 1891. W proponowanym wydaniu dźwiękowym utwór zinterpretowali w roku 2001, w studiach Polskiego Radia, dwaj znakomici aktorzy - Piotr Adamczyk czytający odcinki 1-10 i nieżyjący już Marek Obertyn, który przeczytał odcinki 11-105.


"Bez dogmatu" #01 Henryk Sienkiewicz | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": H. Sienkiewicz "Quo vadis" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:09
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy kolejny raz po historyczną prozę Henryka Sienkiewicza. Zachęcamy do słuchania "Quo vadis". Czyta Jan Englert (nagranie z 2015 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": Eliza Orzeszkowa "Meir Ezofowicz" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 08:09
W serii Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz pierwszy po prozę Elizy Orzeszkowej. Jest to powieść "Meir Ezofowicz". Czyta Adam Ferency (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:37
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy po raz pierwszy po prozę Władysława Stanisława Reymonta. Prezentację jego twórczości zaczynamy od "Ziemi obiecanej". Czyta Wojciech Malajkat (nagranie z 2008 roku).
rozwiń zwiń