"Nurt" Wacława Berenta w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 06:00
Od 11 stycznia - codziennie o godz. 23.50 - zapraszamy do słuchania fragmentów powieści "Nurt" Wacława Berenta. Czyta Zbigniew Zapasiewicz (projekt "Radiobook", nagranie z 1978 roku).
Audio
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 1
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 2
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 3
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 4
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 5
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 6
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 7
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 8
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 9
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 10
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 11
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 12
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 13
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 14
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 15
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 16
 • "Nurt" Wacława Berenta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza - odc. 17
Nurt Wacława Berenta na kanale Radiobook
"Nurt" Wacława Berenta na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Biografia tego urodzonego w drugiej połowie XIX wieku i tworzącego przede wszystkim w wieku XX autora i tłumacza pełna jest znaków zapytania. Przed swoją śmiercią, w listopadzie 1940 roku, Wacław Berent zniszczył prywatne archiwum, w tym korespondencję. Wiadomo, że urodził się w Warszawie i został przyrodnikiem (doktorem ichtiologii) po studiach w Monachium i Zurychu.

Za życia Berent postrzegany był jako jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych prozaików polskich. Dzisiaj jest znany i ceniony niemal wyłącznie w wąskim kręgu literaturoznawców. Przez lata uważany był za autora utworów prozatorskich o tematyce współczesnej, utrzymanych w poetyce realizmu. Był też znakomitym tłumaczem, poliglotą, a jego tłumaczenia dzieł Nietzschego czy Ibsena do dziś cieszą się uznaniem.

"Nurt", wydany drukiem w 1934 roku (wcześniej publikowany na łamach "Pamiętnika Warszawskiego" oraz "Tygodnika Ilustrowanego"), odchodzi od tematu współczesności. Bohaterami opowieści w dwu częściach są wybitni Polacy z przełomu XVIII i XIX wieku: Franciszek Karpiński, Onufry Kopczyński, Tadeusz KościuszkoJulian Ursyn Niemcewicz i Jan Henryk Dąbrowski.

Berent stworzył nowatorski, pod względem formalnym, typ powieści historycznej, będącej pośrednim komentarzem do dyskusji społeczno-politycznych toczonych w latach 30. XX wieku.

Tekst "Nurtu" zinterpretował w studiach Polskiego Radia, w roku 1978, jeden z najwybitniejszych powojennych polskich aktorów teatralnych i filmowych, Zbigniew Zapasiewicz.


Nurt #01 | Wacław Berent | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Zobacz więcej na temat: książki literatura Radiobook

Czytaj także

"Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 06:00
Od 7 grudnia do 10 stycznia w Programie 1 można było słuchać fragmentów "Pamiętników Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (projekt "Radiobook", nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ania z Zielonego Wzgórza" L.M. Montgomery w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 22:55
Od 20 grudnia br. do 30 stycznia 2022 roku - od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45 - zapraszamy do słuchania fragmentów powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Czyta Irena Kwiatkowska (projekt "Radiobook", nagranie z 1969 roku).
rozwiń zwiń