Akcja "Chłopów" trwa dziesięć miesięcy. To realistyczna epopeja życia wiejskiego, której kompozycja i przesłanie filozoficzne zostały oparte na rytmie natury i związanych z nim zajęciach i pracach na roli oraz na porządku liturgicznym świąt kościelnych. Rzecz dzieje się w autentycznej łowickiej wsi Lipce.
Tom czwarty zatytułowany "Lato" rozpoczyna uroczysty pogrzeb Macieja Boryny. Z więzienia, dzięki pieniądzom zostawionym przez ojca, wychodzi Antek, który ostatecznie docenia zaradność Hanki. Trwają żniwa. Jagnie mało romansu z wójtem, teraz bałamuci kleryka Jasia, syna organisty. Społeczność Lipiec ma jej dosyć! Wywozi rozpustnicę ze wsi na wozie naładowanym gnojem i porzuca w lesie.
Pierwszy tom - który prezentowaliśmy w "Radiobooku" - zatytułowany "Jesień", to czas wykopków. Najbogatszy gospodarz w okolicy - dwukrotny wdowiec, Maciej Boryna - wbrew woli potomstwa, uderza w konkury do młodszej o 40 lat Jagny Paczesiówny oraz wypędza z domu najstarszego syna Antka z rodziną. Ślub Boryny z 18-letnią Jagną staje się we wsi wielkim wydarzeniem.
Drugi tom - który prezentowaliśmy - zatytułowany "Zima", to nie tylko święta Bożego Narodzenia. Antek Boryna nawiązuje romans ze swoją macochą Jagną, co odkrywa jego ojciec. Konflikty w rodzinie Borynów narastają. Tymczasem gwałtowny spór wsi z dworem o sprzedaż lasu powoduje bójkę pomiędzy wsią a dworskimi. Maciej Boryna zostaje ranny, Antek zabija borowego (który ranił ojca), wieśniacy trafiają do więzienia.
Trzeci zaprezentowany przez nas tom - zatytułowany "Wiosna", to okres intensywnych prac polowych. W Lipcach nie ma komu pracować, bo chłopi siedzą w więzieniu. Stary Boryna podupada na zdrowiu - do chałupy wraca Hanka, żona Antka, by się teściem opiekować. Jagna, zamiast się zajmować mężem, bałamuci wójta. Pewnej nocy Boryna wychodzi w pole i umiera.
Nagranie powstało w 2018 roku, jako wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i FINA. Powieść zinterpretował swoim charakterystycznym, zapadającym w pamięć głosem Krzysztof Gosztyła, aktor znany z wielu seriali i filmów, ale przede wszystkim spektakli teatralnych.
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg
Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr
kh