X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bohdan Smoleń: historia nie zawsze szczęśliwa

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 10:50
W wieku 69 lat zmarł Bohdan Smoleń, niezapomniany satyryk kabaretu "Tey". W 2011 roku w poruszającym wywiadzie dla radiowej Jedynki mówił o utracie najbliższych i o własnej chorobie, ale także o najpiękniejszych wspomnieniach z dzieciństwa. Zapraszamy do wysłuchania.
Audio
  • Rozmowa z Bohdanem Smoleniem i autorką jego biografii Anną Karoliną Kłys (Kulturalna Jedynka)
Bohdan Smoleń na zdjęciu archiwalnym z 18.07.2011 r.
Bohdan Smoleń na zdjęciu archiwalnym z 18.07.2011 r. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

– Złapałem się na tym, że ludzie wiedzą o moim życiu więcej niż ja sam. Na przykład ile lat siedziałem w więzieniu i za co... Trzeba więc było wszystko poukładać – kpił Bohdan Smoleń. Opowiedział o sobie dziennikarce Annie Karolinie Kłys i tak powstała książka "Niestety, wszyscy się znamy".

Jak mówiła autorka, tytuł to cytat z wypowiedzi Smolenia, który twierdził, że sceniczna popularność nie jest zbyt wiele warta, nie daje tego, co prawdziwa przyjaźni, rodzina. – A ja nie lubię, jak mnie poklepują – wtrącił artysta. Gwiazdor kabaretu "Tey" przyznał, że książka jest też jego rozliczeniem z przeszłością. – Musiałem wyrzucić z siebie to, co się nazbierało...

Opowieść zaczyna się w dzieciństwie Bohdana Smolenia. Czytelnicy dowiedzą się o jego węgierskich korzeniach, ciotkach, silnych i dobrych kobietach, które kochały swoich mężów lekkoduchów. I o mamie, sparaliżowanej, ale nieuleczalnej optymistce.

– Opowieść o psie antyklerykale, który uczęszczał do kościoła, wciąż rozbawia mnie do łez, choć sama ją przecież spisywałam – opowiadała Kłys.

Oczywiście w biografii Bohdana Smolenia nie mogło zabraknąć wspomnień o kabaretowym światku w czasach PRL, gdy teksty wymagały zatwierdzenia cenzorów, występy – zgody władz, a pensję ustalała Estrada. Opowieści o przygodach Smolenia z kabaretami "Pod Budą" i "Tey" oraz o tym, jak naprawdę układały się jego stosunki z Zenonem Laskowikiem, poprzeplatano fragmentami najbardziej znanych i lubianych przez publiczność skeczy kabaretowych.

– Nie omijaliśmy też tych najbardziej tragicznych, bolesnych spraw – mówili zgodnie autorka i bohater książki. Chodzi o samobójczą śmierć żony i syna artysty.

Smoleń stwierdził, że był w tej opowieści zupełnie szczery i tylko – jak na kabareciarza przystało – wiedział, kiedy lepiej czegoś nie dopowiedzieć.

(lu)

Zobacz więcej na temat: Bohdan Smoleń kabaret KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akademia Rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2007 13:00
Szanowni Państwo! Dzisiaj Artur Andrus zaprasza na spotkanie z Elżbietą Adamiak i sporą dawkę kabaretowych wspomnień w Powtórce z Rozrywki. Do usłyszenia kilka minut po trzynastej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz: trzeba wspomóc fundacje

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 20:42
Zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych, budowę systemu wspierania fundacji i wsparcie wolontariatu obiecał pełnomocnik premiera ds. walki z wykluczeniem społecznym.
rozwiń zwiń