X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głos Wilka z dalekiej Północy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 08:02
Wiem już, jak to jest być włóczęgą czy turystą. Ale gdzie leży raj, odkryłem dzięki narodzinom córki - mówi pisarz Mariusz Wilk.
Audio
Mariusz Wilk
Mariusz WilkFoto: Mariusz Kubik/Wikipedia/CC

Właśnie ukazała się trzecia część "Dziennika północnego" Mariusza Wilka, zatytułowana "Lotem gęsi". Pisarz opowiada o wyprawie na kanadyjski półwysep Labrador i o tym, jak jego życie wywróciło się do góry nogami po narodzinach córki, Martuszy.

/

– Dzięki wyprawie na Labrador zrozumiałem, co to znaczy być turystą – mówi Mariusz Wilk. Tłumaczy, jak odróżnić wojażera, czyli turystę od włóczęgi. Ten ostatni, gdzie by nie był, jest u siebie. – Włóczęga jest wszędzie tuziemcem: w jakimś sensie jest odpowiedzialny za ziemię, za ludy, które go goszczą, cała ziemia jest jego domem – dodaje. Pisarz mieszkający od lat na dalekiej Syberii jest z nią w taki właśnie sposób związany,

Natomiast turysta to – zdaniem Mariusza Wilka – także pewna postawa życiowa. Turysta jest wszędzie przejazdem, jest wszędzie na chwilę, niezobowiązująco. Tak jak on Labradorze.

Gość magazynu "Moje książki" opowiada też, że dzięki swojej kilkuletniej córeczce zrozumiał, że "szczęśliwe dzieciństwo to jest raj, z którego potem  z wiekiem wypędza nas nasz własny rozum". – Chciałbym ten raj dziecięcy mojej Martuszy tworzyć i opisać to dla niej w następnej książce – zapowiada Mariusz Wilk.

W audycji została też przedstawiona dwujęzyczna, polsko-rosyjska "Antologia poezji polskiej", wydana w Moskwie pod patronatem Ministra Kultury Federacji Rosyjskiej. Poeci, których wiersze znalazły się w tym tomie, to m.in. Tadeusz Różewicz, Miron Białoszewski, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Urszula Kozioł, Andrzej Bursa, Krystyna Miłobędzka, Ernest Bryll, Halina Poświatowska, Agnieszka Osiecka, Ewa Lipska, Rafał Wojaczek, Adam Zagajewski, Stanisław Barańczak, Wacław Oszajca, Jacek Podsiadło. Ponadto Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki) przedstawił najciekawsze  "miłosne" nowości wydawnicze.

Audycję z cyklu "Moje książki" przygotowała Magda Mikołajczuk.

(kas)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziwnie się mówi o Szymborskiej - "była"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 22:47
Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki): Wisława Szymborska razem z Kornelem Filipowiczem, jej partnerem w życiu literackim, była nauczycielką polskich poetów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej znane oblicza Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 01:00
- Zastanawiałem się, czy w tytule powinno być czwarte słowo: "poezja". Uznałem, że kryje się w słowie "Broniewski" - mówi Mariusz Urbanek, autor książki "Broniewski - miłość, wódka, polityka".
rozwiń zwiń