Rosjanie weszli na Ukrainę. Jacek Saryusz-Wolski: czas na odpowiedź NATO

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 21:30
Zdaniem gościa Jedynki, kraje NATO powinny zrobić to, czego od dawna domaga się od nich Ukraina. - Dostarczyć sprzęt, broń i informacje wywiadowcze - mówił polski eurodeputowany.
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski o konflikcie na Ukrainie (Jedynka)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prezydent Petro Poroszenko poinformował w piątek, że ukraińska artyleria zniszczyła część rosyjskich pojazdów opancerzonych, które przekroczyły granicę z Ukrainą. Informacje o tym potwierdziło też NATO.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Komentując te doniesienia gość Jedynki zwrócił uwagę na paradoks, że kraje NATO i UE, w tym Francja i  Niemcy eksportują broń, ale do Rosji. - Najwyższa pora,  żeby Ukraińcom dostarczyć broń, sprzęt i informacje wywiadowcze. Żeby pomóc im samym się bronić - powiedział Jacek Saryusz-Wolski. Dopiero potem, jego zdaniem, powinna być wywarta presja dyplomatyczna na Władimira Putina oraz nałożone na Rosję sankcje gospodarcze największego kalibru.

Jego zdaniem do obecnej sytuacji doprowadziła polityka ustępstw państw Zachodu wobec Putina - brak reakcji na inwazję Rosji w Gruzji oraz na okupację Krymu. - W tej chwili wahanie UE go ośmiela. Potrzebujemy polityki powstrzymywania i zdecydowanych działań. Nie polityki psychologicznych problemów, które może mieć Putin. On jest konsekwentny, realizuje plan  odbudowy ZSRR i zawłaszczenia Ukrainy. Temu należy się przeciwstawić - zaapelował polski europoseł w  rozmowie z Jarosławem Kociszewskim.

Jacek Saryusz-Wolski mówił też, że porównywanie obecnej sytuacji do wydarzeń w Europe w latach 1938-39 jest o tyle słuszne, że Zachód nie odpowiedział wtedy na Anschluss Austrii oraz zajęcie Czech przez Hitlera. Wahał się też ws. udzielenia pomocy Polsce . - Polacy tamtą lekcją pamiętają doskonale. Wiedzą, co to znaczy być pozbawionym wsparcia - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjskie pojazdy opancerzonych na Ukrainie. Poroszenko: część kolumny zniszczyliśmy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 20:53
Petro Poroszenko poinformował brytyjskiego premiera Davida Camerona, że ukraińska artyleria zniszczyła część rosyjskich pojazdów opancerzonych, które przekroczyły w nocy granicę - głosi komunikat na portalu urzędu prezydenta Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasłona dymna? "Financial Times": puste ciężarówki w rosyjskim "białym konwoju"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 21:12
Rosyjski konwój humanitarny może być zasłoną dymną, która ma odwrócić uwagę od broni i pojazdów opancerzonych przekraczających granicę z Ukrainą w innym miejscu - napisał "Financial Times", powołując się na ministrów spraw zagranicznych UE.
rozwiń zwiń