Prof. Wojciech Roszkowski: polski mit II wojny światowej jest prawdziwy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 22:47
- Jak nazwać sytuację, gdy będąc w sojuszach z Francją i Wielką Brytanią, zostaliśmy napadnięci przez Niemcy, a ci, którzy byli zobowiązani nam pomóc, nie stanęli do walki - mówił w Radiowej Jedynce historyk.
Audio
  • Prof. Wojciech Roszkowski: polski mit II wojny światowej jest prawdziwy (Jedynka)
  • Prof. Norman Davies o II wojnie światowej (Jedynka)
  • Prof. Stefan Troebst o II wojnie światowej (Jedynka)
  • Prof. Andrzej Paczkowski o II wojnie światowej (Jedynka)
  • Prof. Tymothy Snyder o II wojnie światowej (Jedynka)
  • Prof. Jurij Afanasjew o II wojnie światowej (Jedynka)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Foto: Wikipedia/Domena Publiczna

W Gdańsku trwają obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej. W Europejskim Centrum Solidarności na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego pojawili się politycy i historycy. Odbył się panel "Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat".

Profesor Roszkowski tłumaczył, że polityka historyczna różnych krajów buduje mity, które czasami są fałszywe. Jednak jego zdaniem mit, zgodnie z którym II wojna światowa wpisała się w tradycję romantyczną, a Polska stała się samotnym bohaterem i jednocześnie ofiarą jest prawdziwy. Podczas konferencji w Gdańsku przedstawiał go prof. Andrzej Paczkowski. - Wydaje mi się, że słusznie pamiętamy wojnę. Tak po prostu było - dodał Roszkowski.

Jego zdaniem, prawda o tym, jaki był przebieg wojny nie może przebić się na Zachodzie. - Z uporem maniaka lansuję tezę o dwóch koalicjach, która opisuje przebieg wojny. Pierwsza francusko-brytyjsko-polska 1939-41 przeciwko koalicji niemiecko-sowieckiej.  Druga koalicja 1941-45 USA-Wielka Brytania-ZSRR przeciwko III Rzeszy. W obydwu koalicjach była Polska. Tylko, że Polska została pokonana w obozie zwycięzców - podkreślił gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Prof. Roszkowski skomentował wystąpienia prof. prof. Normana Davisa, prof. Stefana Troebsta, prof. Tymothy Snydera oraz prof. Jurija Afanasjewa. Podczas audycji łączyliśmy się z Grzegorzem Ślubowski, który przysłuchiwał się obradom w Europejskim Centrum Solidarności.

***

Tytuł: Audycja specjalna w rocznicę zakończenia II wojny światowej

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)

Godzina emisji: 21.10

Data emisji: 7.05.2015

tj,aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica zakończenia II wojny światowej. "Część mitów trzeba wciąż odkłamywać"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 22:36
Prezydenci Polski, Litwy, Ukrainy, Estonii, sekretarz generalny ONZ oraz szef Rady Europejskiej - to niektórzy uczestnicy obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
rozwiń zwiń